• Посилання скопійовано

Переведення позики до складу додаткового капіталу

Підприємство отримало поворотну безвідсоткову позику від засновника. Чи можливо перевести її до складу іншого вкладеного капіталу? Якщо засновник продасть свою частку в СК підприємства, чи підлягає обов’язковому поверненню інший вкладений капітал?

Правовий статус додаткового капіталу

Чинними нормативними документами правовий статусдодаткового капіталу не визначений. 

Про додатковий капітал для ТОВ ми писали тут.

Оскільки чинними нормативними документами такий статус не визначений, то він визначається статутом підприємства та/або учасниками на загальних зборах. Рішення загальних зборів оформляється протоколом.

Наприклад, якщо рішенням зборів погодять переведення наданої засновником позики до складу додаткового капіталу, значить, можна перевести позику до складу додаткового капіталу.

 

Бухгалтерський аспект додаткового капіталу

Окрім правового, є й інший, бухгалтерський аспект цього питання. 

Відповідно до пп. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Тобто, якщо учасник (засновник) підприємство безоплатно передає підприємству кошти, вони включаються не до складу доходу, а до складу додаткового капіталу, зокрема, відображаються на субрахунку 422.

Це означає, що якщо засновник передав підприємству позику, яка має поворотний характер, зобов’язання за такою позикою відображається в бухгалтерському обліку підприємства на субрахунку 685 (короткострокова позика) чи 50 (довгострокова позика):

  • Дт 301, 311 Кт 685, 50.

Якщо ж засновник надасть підприємству безповоротну фінансову допомогу (надасть кошти безоплатно), така операція в бухобліку відображатиметься проводкою:

  • Дт 301, 311 Кт 422.

З наведеного також випливає, що якщо засновник передав підприємству кошти за договором позики, а потім сторони внесли зміни до договору позики, встановивши, що кошти змінюють свій статус і вважаються переданими за договором безповоротної фіндопомоги, в бухгалтерському обліку слід зробити бухгалтерський запис:

  • Дт 685, 50 Кт 422.

На надання підприємству безповоротної фіндопомоги, як правило, не потрібен дозвіл загальних зборів учасників, якщо інше не передбачено статутом. 

Щоправда, дозвіл буде потрібен, якщо підприємство є товариством з обмеженою чи додатковою відповідальністю і правочин на отримання коштів від засновника відповідає ознакам значного чи такого, щодо якого є заінтересованість (див. ст. 44 – ст. 46 Закону про ТОВ).

 

Чи може внесок у додатковий капітал бути повернутим?

Внесок може бути повернутий, якщо це передбачено статутом, рішенням зборів засновників чи договором, на підставі якого такий внесок здійснено.

Тут слід врахувати такий нюанс. Внесок до складу додаткового капіталу має характер безповоротної фіндопомоги. Таким чином, якщо внесок повертається, повернений внесок також матиме характер безповоротної фіндопомоги, яку підприємство надає учаснику, засновнику. В такому разі із суми такого внеску слід утримати ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) і на руки засновнику виплатити суму внеску за мінусом податків.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202417
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202436
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202434
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133