• Посилання скопійовано

Переведення позики до складу додаткового капіталу

Підприємство отримало поворотну безвідсоткову позику від засновника. Чи можливо перевести її до складу іншого вкладеного капіталу? Якщо засновник продасть свою частку в СК підприємства, чи підлягає обов’язковому поверненню інший вкладений капітал?

Правовий статус додаткового капіталу

Чинними нормативними документами правовий статусдодаткового капіталу не визначений. 

Про додатковий капітал для ТОВ ми писали тут.

Оскільки чинними нормативними документами такий статус не визначений, то він визначається статутом підприємства та/або учасниками на загальних зборах. Рішення загальних зборів оформляється протоколом.

Наприклад, якщо рішенням зборів погодять переведення наданої засновником позики до складу додаткового капіталу, значить, можна перевести позику до складу додаткового капіталу.

 

Бухгалтерський аспект додаткового капіталу

Окрім правового, є й інший, бухгалтерський аспект цього питання. 

Відповідно до пп. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Тобто, якщо учасник (засновник) підприємство безоплатно передає підприємству кошти, вони включаються не до складу доходу, а до складу додаткового капіталу, зокрема, відображаються на субрахунку 422.

Це означає, що якщо засновник передав підприємству позику, яка має поворотний характер, зобов’язання за такою позикою відображається в бухгалтерському обліку підприємства на субрахунку 685 (короткострокова позика) чи 50 (довгострокова позика):

  • Дт 301, 311 Кт 685, 50.

Якщо ж засновник надасть підприємству безповоротну фінансову допомогу (надасть кошти безоплатно), така операція в бухобліку відображатиметься проводкою:

  • Дт 301, 311 Кт 422.

З наведеного також випливає, що якщо засновник передав підприємству кошти за договором позики, а потім сторони внесли зміни до договору позики, встановивши, що кошти змінюють свій статус і вважаються переданими за договором безповоротної фіндопомоги, в бухгалтерському обліку слід зробити бухгалтерський запис:

  • Дт 685, 50 Кт 422.

На надання підприємству безповоротної фіндопомоги, як правило, не потрібен дозвіл загальних зборів учасників, якщо інше не передбачено статутом. 

Щоправда, дозвіл буде потрібен, якщо підприємство є товариством з обмеженою чи додатковою відповідальністю і правочин на отримання коштів від засновника відповідає ознакам значного чи такого, щодо якого є заінтересованість (див. ст. 44 – ст. 46 Закону про ТОВ).

 

Чи може внесок у додатковий капітал бути повернутим?

Внесок може бути повернутий, якщо це передбачено статутом, рішенням зборів засновників чи договором, на підставі якого такий внесок здійснено.

Тут слід врахувати такий нюанс. Внесок до складу додаткового капіталу має характер безповоротної фіндопомоги. Таким чином, якщо внесок повертається, повернений внесок також матиме характер безповоротної фіндопомоги, яку підприємство надає учаснику, засновнику. В такому разі із суми такого внеску слід утримати ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) і на руки засновнику виплатити суму внеску за мінусом податків.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520