• Посилання скопійовано

Використання старої форми ТТН: які наслідки?

Підприємством після 1 жовтня 2021 р. при постачанні покупцям складаються ТТН за старою формою (аналогічно складає ТТН і постачальник цього підприємства). Як податкові наслідки можуть бути при цьому? Або якщо буде використовуватись нова форма ТТН, але без зазначення даних про вагу авто?

Нагадаємо, що крім змін до форми ТТН передбачених Законом №1582 впроваджуються і нові штрафні санкції для вантажовідправників за порушення при внесенні відомостей у ТТН або інші документи на вантаж у розмірі 51 тис. грн (ст. 132-2 КУпАП). Детальніше про зміни з 1 жовтня ми писали тут та тут.

Тому, використання старої форми ТТН або відсутність даних про вагу авто може призвести до накладання штрафу на вантажовідправника згідно з ст. 132-2 КУпАП.

Однак, наразі до ВРУ подано законопроект яким запропоновано скасувати ст. 132-2 КУпАП, що передбачає відповідальність за порушення вимог оформлення та внесення відомостей до товарно-транспортної накладної або інших визначених законодавством документів на вантаж (3000 н.м.д.г., 51000 грн). Але він ще не проголосований, а лише отримано висновок комітету про включення його до порядку денного.

Що ж до вантажоотримувача, то як зазначали податківці: у разі відсутності товарно-транспортної документації (а в даному випадку відсутність обов’язкових реквізитів ТТН буде розцінено саме так), яка підтверджує отримання послуг з перевезення вантажу, у тому числі ТТН, які відносяться до первинних документів та на підставі яких ведеться бухгалтерський облік, платник податків при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку не має підстав для врахування вартості таких послуг при формуванні собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Крім того, вочевидь, вантажоотримувач втратить право і не віднесення суми ПДВ до складу ПК у вартості послуг з перевезення.

Але це стосується лише того випадку, якщо вартість транспортних послуг виділяється окремо. Якщо ж вона включена у вартість товару, що постачається вантажовідправником, то це не вплине не їх собівартість при оприбуткуванні або праві на віднесення суми ПДВ до складу ПК.

Крім цього, як було неодноразово зазначено у рішеннях суду (які ми розглядали тут) відсутність ТТН може свідчити про нереальність операцій з надання послуг перевезення, однак не про нереальність самого факту постачання товару (за умови наявності інших підтверджуючих документів, зокрема рахунку, оплати, накладної, договору тощо).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202431
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202428
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130