• Посилання скопійовано

Зарахування коштів в погашення ПФД витрачених на придбання продукції

Засновнику надано безвідсоткову ПФД. Засновник використав частину готівки для розрахунку з постачальником продукції, сплачував як готівкою, так і через термінал. Підтвердні документи надано в бухгалтерію (чеки банкомата, квитанції прибуткових ордерів), складено авансовий звіт. Чи можна такі кошти зарахувати в погашення ПФД?

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Згідно з п. 1 ст. 1046 ЦКУ визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

При цьому договір позики вважається укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Договір позики укладається у письмовій формі, якщо позикодавцем є юрособа (ст. 1047 ЦКУ).

Тобто, одна сторона – підприємство може надавати кошти другій стороні: працівнику, засновнику чи іншій фізичній особі.

Зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (п. 1 ст. 601 ЦКУ).

Після закінчення строку дії договору позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду і такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та у порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 1049 ЦКУ).

Згідно з ч. 3 ст. 1049 ЦКУ позика вважається повернутою у момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

З наведеного випливає, що у договорі позики має бути чітко визначено, що саме позикодавець передає позичальнику. I власне, якщо за договором позики позичальник отримує кошти, то і повернути позикодавцю він повинен саме кошти, а не замінювати їх продукцією. Отже, додатком до договору не можна замінити грошову заборгованість товарною. I взагалі у договорі грошової позики не варто зазначати, що є можливість заміни грошової заборгованості товарною.

Тож повернення поворотної фінансової допомоги має відбуватися у грошовій формі. Тому, вважаємо, що у випадку зазначеному у питанні, де підприємство хоче зарахувати в погашення безвідсоткової ПФД кошти, які повертає засновнику за придбану ним продукцію у постачальника - можлива, оскільки здійснюватиметься в грошовій формі.

Тобто, у підпримства буде наступна послідовність операцій:

1. видача засновнику безвідсоткової ПФД;

2. оприбуткування придбаної засновником продукції у постачальника;

3. нарахування коштів, які належить повернути засновнику за придбану продукцію та проведення взаємозаліку погашення ПФД цими коштами. Або як варіант, повернути засновнику витрачені ним кошти за придбану продукціїю для підприємства, які він, в подальшому, внесене на поточний рахунок підприємства з призначенням платежу “повернення (часткове повернення) безвідсоткової ПФД”.

 ***

Також читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202433
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131