• Посилання скопійовано

За яким курсом оприбутковувати товар при імпорті?

За яким курсом валюти оприбутковувати імпортний товар, що постачається за контрактом на умовах CPT? Попередня оплата постачальнику не здійснювалася

Згідно з п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).

Своєю чергою, як передбачено п. 3 НП(С)БО 1, активи - це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. 

Контроль над активами означає можливість вирішального впливу з боку підприємства на них з метою отримати вигоди від їх використання як власника. Тобто, контроль, як правило, супроводжується наявністю права власності. Адже до набуття права власності покупець зазвичай не може контролювати активи (розпоряджатися ними) і вигод (майнових прав) щодо них не має.

Умови поставки CPT мають на увазі, що продавець відвантажує товар обраному перевізнику, який безповоротно вивезе його через митницю за межі держави. Продавець береться оплатити всі рахунки по доставці товару на вказане місце призначення. За пошкодження, втрату вантажу, інші супутні витрати, які виникнуть після відвантаження вантажу перевізнику, відповідальність несе сам покупець.

При цьому, правила Інкотермс не регулюють такі питання, як перехід права власності на товар, право розпорядження товаром тощо. Вони регулюють лише деякі обов’язки сторін договору з поставки або передачі товару відповідно до договорів купівлі-продажу, а також розподіл ризику між сторонами договору в цих випадках. Крім того, вони пов’язані з обов’язком очистити товар для експорту та імпорту, упакування товару, обов’язком покупця прийняти поставку, а також надати підтвердження того, що відповідні зобов’язання були належним чином виконані.

Тому в даному випадку слід орієнтуватися на умови контракту і документи, які оформлюються за цим контрактом постачальником і покупцем (інвойси, накладні тощо). Якщо умови контракту не містять спеціальних застережень, то передання від продавця до покупця ризиків, витрат (і вигод) за товарами, що реалізуються, відбувається згідно з терміном Інкотермс-2020, який використовується в такому контракті.

Отже, якщо умовами договору не встановлено положень щодо дати переходу права власності на товар, зважаючи на те, що поставка відбувається на умовах СРТ, для оприбуткування товару використовується курс, що діяв на дату передачі товару від постачальника перевізнику (така інформація зазначається у CMR у розділі 4 (дата, місце та час завантаження)). Ця ж дата також є датою оприбуткування товару в бухгалтерському обліку. Як відображати оприбуткування товарів на дату передачі від постачальнику перевізнику ми розглядали тут.

Митна декларація фіксує лише факт перетину товаром державного кордону України та нарахування митних платежів та не фіксує набуття права власності на товар (яке не завжди набувається саме під час розмитнення).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»