• Посилання скопійовано

Чи може підприємець оприбуткувати товарно-матеріальні цінності без ТТН?

Чи може фізособа-підприємець оприбуткувати товарно-матеріальні цінності від постачальника на підставі видаткової накладної (без ТТН)?

Згідно з п. 177.4.5 ПКУ не включаються до складу витрат підприємця на загальній системі оподаткування документально не підтверджені витрати.

Первинний документ повинен містити обов’язкові реквізити, зокрема, зміст та обсяг господарської операції, а також посади, особисті підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції й відповідають за її здійснення, правильність оформлення та достовірність (ч. 2 і 8 ст. 9 Закону про бухоблік).

Відповідно до Правил №363, товарно-транспортна документація – комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу.

Товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені Правилами №363.

При цьому, податківці у ІПК від 19.02.2018 р. №654/6/99-99-14-03-03-15/ІПК та від 17.04.2019 р. №1637/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони зазначали, що товарно-транспортна накладна:

  • підтверджує факт надання послуг з перевезення товарів;
  • є одним із додаткових документальних свідчень реальності здійснення господарської операції з постачання товарів.

Таким чином відсутність ТТН (за наявності видаткової накладної) не може бути перешкодою для оприбуткування товарів. Однак, своєю чергою, відсутність ТТН не дає права на врахування у складі витрат вартості перевезення ТМЦ, якщо такі послуги оплачуються перевізнику (постачальнику) окремо.

Тобто підтвердженням отримання товарів і їх вартості є саме видаткова накладна, а ТТН виступає лише одним із додаткових документів.

Також читайте нашу консультацію «Чи потрібно ТТН якщо постачальник доставляє товар власним транспортом?».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»