Наказ Мінфіну №379, яким внесено зміни, зокрема, до П(С)БО 10 та П(С)БО 11 набрав чинності з 29.10.2019 р. А саме: із цих П(С)БО вилучено згадку про заборгованості, на які нараховуються проценти. Тому всі заборгованості у грошовій формі слід розглядати із врахуванням змін.
Враховуючи зміни, довгострокова дебіторська заборгованість відображається в балансі за її теперішньою вартістю. Нагадаємо, що довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.
Теперішня вартість – це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства (п. 4 П(С)БО 11).
Оскільки мова йде загалом про заборгованість, то не важливо, через що саме вона виникла – у зв’язку з отриманням/надання фіндопомоги чи у зв’язку із придбанням/продажем товарів, послуг. Але зміни говорять саме про грошову заборгованість, адже зміст дисконтування розповсюджується тільки на гроші. Більше того, грошова заборгованість є фінзобов’язанням та фінактивом відповідно. Саме вони відповідно до П(С)БО 13 відображаються в балансі за амортизованою вартістю, яка й визначається за допомогою дисконтування.
Водночас, якщо заборгованість короткострокова, але не погашається понад рік (про що власне йдеться в запитанні), вона набуває статусу простроченої, проте вона не стає довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.
За умовами запитання дебіторська заборгованість є безнадійною, адже з моменту її виникнення минуло більше трьох років. Про списання такої заборгованості читайте тут та тут.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись