Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Норми витрат матеріалів на виробництво: як визначити?

Підприємство планує випускати новий вид продукту, якого ще немає в Україні. Як визначити норми витрат матеріалів? Хто їх встановлює?

Хто визначає норми?

Під нормою витрат матеріалів розуміють максимально допустиму планову кількість сировини, матеріалів, необхідну для виготовлення одиниці продукції/роботи при планованому обсязі виробництва.

При встановленні норм підприємству слід керуватися галузевими нормативними документами (наприклад, стандартами в будівництві), загальними актами з нормування витрат, технічними умовами та самостійно розробленими внутрішніми документами (наприклад, калькуляціями).

На сьогодні в Україні діє ГОСТ 14.322-83, у якому наведено загальні положення щодо встановлення норм.

Втім для переважної більшості підприємств норми витрат матеріалів на законодавчому рівні не регламентовані. А тому їх розробляють самостійно – зазвичай це роблять технологи на підприємстві.

До речі, суди також притримуються позиції, що якщо норм витрат матеріалів на законодавчому рівні, то їх мають встановити за затвердити СГ самостійно. Щоправда, все одно суд говорить, що при розробці власних норм слід керуватися ГОСТ 14.322-83. Адже саме він встановлює загальні правила нормування матеріалів, класифікацію та методи розробки норм витрат матеріалів. (див. наприклад, ухвалу ВАСУ від 25.04.2013 р. № К/9991/13760/11).

 

Хто розробляє та хто затверджує?

Самі норми розробляються технологом, а затверджуються директором у внутрішньому розпорядчому документі  - наказі.

Списання матеріалів за затвердженими нормами здійснюється на підставі калькуляцій і накладних на переміщення матеріалів. Пункт 530 Методрекомендацій №373 пропонує відображати встановлені норми в техніко-нормативних картках у натуральному вимірі на одиницю продукції та використовувати їх для безпосереднього відпуску сировини та матеріалів на виробничі потреби.

 

Як розрахувати?

Норми, як правило, визначають на натуральну одиницю кожного з видів товарної продукції (робіт, послуг) або на окремі технологічні процеси виробництва.

Що включається чи не включається при визначенні норм витрат, які методи використовуються, які показники використання матеріалів слід брати при розробці норм – все детально розписано у Основних положеннях ГОСТ 14.322-83.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть БЕЗКОШТОВНУ передплату, перейшовши за посиланням; на час карантину ми даруємо усім нашим читачам три місяці передплати на пакет «Мій асистент».

Читайте консультації та аналітику від редакції без обмежень і будьте здорові!

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Витрати

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі