• Посилання скопійовано

Норми витрат матеріалів на виробництво: як визначити?

Підприємство планує випускати новий вид продукту, якого ще немає в Україні. Як визначити норми витрат матеріалів? Хто їх встановлює?

Хто визначає норми?

Під нормою витрат матеріалів розуміють максимально допустиму планову кількість сировини, матеріалів, необхідну для виготовлення одиниці продукції/роботи при планованому обсязі виробництва.

При встановленні норм підприємству слід керуватися галузевими нормативними документами (наприклад, стандартами в будівництві), загальними актами з нормування витрат, технічними умовами та самостійно розробленими внутрішніми документами (наприклад, калькуляціями).

На сьогодні в Україні діє ГОСТ 14.322-83, у якому наведено загальні положення щодо встановлення норм.

Втім для переважної більшості підприємств норми витрат матеріалів на законодавчому рівні не регламентовані. А тому їх розробляють самостійно – зазвичай це роблять технологи на підприємстві.

До речі, суди також притримуються позиції, що якщо норм витрат матеріалів на законодавчому рівні, то їх мають встановити за затвердити СГ самостійно. Щоправда, все одно суд говорить, що при розробці власних норм слід керуватися ГОСТ 14.322-83. Адже саме він встановлює загальні правила нормування матеріалів, класифікацію та методи розробки норм витрат матеріалів. (див. наприклад, ухвалу ВАСУ від 25.04.2013 р. №К/9991/13760/11).

 

Хто розробляє та хто затверджує?

Самі норми розробляються технологом, а затверджуються директором у внутрішньому розпорядчому документі  - наказі.

Списання матеріалів за затвердженими нормами здійснюється на підставі калькуляцій і накладних на переміщення матеріалів. Пункт 530 Методрекомендацій №373 пропонує відображати встановлені норми в техніко-нормативних картках у натуральному вимірі на одиницю продукції та використовувати їх для безпосереднього відпуску сировини та матеріалів на виробничі потреби.

 

Як розрахувати?

Норми, як правило, визначають на натуральну одиницю кожного з видів товарної продукції (робіт, послуг) або на окремі технологічні процеси виробництва.

Що включається чи не включається при визначенні норм витрат, які методи використовуються, які показники використання матеріалів слід брати при розробці норм – все детально розписано у Основних положеннях ГОСТ 14.322-83.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520