• Посилання скопійовано

Оприбуткування імпортного товару, якщо ввезення товару оформляється тимчасовою митною декларацією

Підприємство для виробництва імпортує тканину. Імпорт товару оформлений тимчасовою МД, а згодом буде оформлено МД у звичайному режимі. Як оприбуткувати цю тканину? Чи є право на ПК з ПДВ за тимчасовою МД? Як відобразити в обліку коригування митних платежів?

Запитання:

Підприємство для виробництва імпортує тканину. При митному оформленні товару митниця висловила сумніви щодо правильності кодування товару і взяла зразки тканини на експертизу. Відповідно було складено тимчасову МД (тип IM 40 TH), у якій зазначена ставка мита 10%, замість заявленої – 4,9%. Після експертизи буде оформлена митна декларація, заповнена у звичайному режимі. Чи має право підприємство оприбуткувати тканину за тимчасовою МД, адже фактично тканина використовується у виробництві? Чи є право на ПК щодо тимчасової декларації? Яку ставку мита застосовувати, якщо в митній декларації, заповненій у звичайному режимі, буде зазначена ставка 4,9%, відмінна від ставки в тимчасовій декларації (10%)? І як відобразити в бухобліку оприбуткування товару за тимчасовою МД (мито - 10%) і далі МД, заповнену у звичайному режимі (мито – 4,9%)?

 

Відповідь:

Оприбуткування тканини

Відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік та п. 3 НП(С)БО 1 в бухобліку товари, в тому числі імпортні, відображаються на дату їх визнання активами, контрольованими підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому. Зазвичай контроль над активом полягає в отриманні права власності на нього (див. лист Мінфіну від 03.03.2007 р. №31-34000-20-10/4345).

Крім факту переходу права власності, необхідно враховувати момент переходу ризиків випадкової загибелі або пошкодження товарів, який визначають відповідно до базису постачання ІНКОТЕРМС, зазначеного в договорі. Мінфін датою визнання активів при імпорті товарів називає саме дату, на яку до підприємства переходять ризики і вигоди, пов’язані з правом власності на цей товар (див. лист Мінфіну від 18.11.16 р. №31-11410-07-27/32754).

І нарешті, запаси визнають активами тільки тоді, коли їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 9, п. 2.1 Методрекомендацій №2). 

Первинними документами, що підтверджують оприбуткування імпортованого товару, є:

  • товарно-транспортна накладна;
  • міжнародна товарно-транспортна накладна (СМR);
  • залізнична накладна (ЦІМ, УМВС або ЦІМ/УМВС); 
  • коносамент;
  • авіавантажна накладна (Air Waybill) тощо.

Якщо контрактом визначено, що таке право власності на товар переходить до покупця при перетині кордону, цей факт підтверджується митною декларацією. Про це читайте тут>>

Дата відображення в обліку імпортного товару не залежить від дати оформлення МД і може відповідати їй, тільки якщо на дату оформлення МД підприємству передані ризики та вигоди, отриманий контроль, а також вартість активів, що імпортуються, достовірно визначена. Повний контроль над активом виникає тільки за фактом отримання його у володіння, тобто за фактом надходження товару на склад підприємства.

 

Право на ПК за тимчасовою МД

Як зазначають податківці тут, тимчасова митна декларація не є підставою для формування податкового кредиту з ПДВ. 

У Постанові ВСУ від 23.06.2015 р. у справі №2а-18022/12/2670 зазначається, що тимчасова або неповна декларація не є завершальним документом, її подання не є фактом завершення декларування, а передбачає лише спрощений порядок випуску товарів у вільний обіг. Таке спрощення покладає на декларанта обов'язок протягом 30 днів з дня випуску товарів у вільний обіг подання митної декларації, заповненої у звичайному порядку, тим самим забезпечується завершеність процедури декларування. Прийняття митним органом такої декларації і є завершальним юридичним фактом правовідносин митного оформлення.

 

Митні платежі

На підставі тимчасової МД включаються до витрат або до первісної вартості товарів суми митних платежів, сплачені при її оформленні.

Подальше оформлення митної декларації може призвести до перерахунку митних платежів і ПДВ, що підлягають доплаті або поверненню.

Відповідно до показників графи 47 звичайної митної декларації, якщо ставку мита буде знижено, потрібно буде здійснити запис Дт 28 — Кт 377 методом «червоне сторно».

Якщо ж сума мита збільшиться, то записи будуть такими: 

  • Дт 377 — Кт 311 — доплата митних платежів і ПДВ;
  • Дт 28 — Кт 377 — донарахування митних платежів;

Якщо вироби з тканини ще не будуть реалізовані до оформлення митної декларації, то на фінрезультат  така операція не вплине. Оскільки готові вироби ще не реалізовано, то відповідно й вартість тканини ще встигла взяти участь у визначенні фінрезультату як об’єкта оподаткування податком на прибуток. Тому в даному випадку  при отриманні митної декларації слід буде врахувати зменшення (збільшення) митних платежів при формуванні собівартості виробів на момент їх продажу.

 

Висновки:

1. Оприбуткувати тканину можна за наявності первинних документів, що підтверджують перехід права власності на неї та надходження тканини на склад покупця-імпортера;

2. Право на податковий кредит виникає лише після остаточного оформлення митної декларації;

3. Сума мита та інших платежів за тимчасовою МД відображається у загальному порядку, з подальшим коригуванням відповідно до остаточної МД.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:321
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202425
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202421
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127