• Посилання скопійовано

Яка курсова різниця зменшує дохід сільськогосподарського підприємства?

Сільгосппідприємство отримало кредит у валюті від нерезидента для фінансування госпдіяльності. Курсові різниці за зобов’язаннями за кредитом обліковуються на 714 або на 945 рахунку. Чи правильно підприємство відображає курсові різниці для цілей розрахунку доходу сільгосппідприємства? Чи не є ця різниця неопераційною?

Залежно від виду діяльності підприємства курсові різниці поділяються на:

  • операційні – виникають від перерахунку статей, пов’язаних із операційною діяльністю підприємства, зокрема, від перерахунку залишку грошових коштів в іноземній валюті;
  • неопераційні – виникають від перерахунку статей, пов’язаних з інвестиційною і фінансовою діяльністю підприємства.

Позитивні курсові різниці відображаються:

  • операційні – за кредитом субрахунку 714 «Дохід від операційної курсової різниці»;
  • неопераційні – за кредитом субрахунку 744 «Дохід від неопераційної курсової різниці».

Негативні курсові різниці відображаються так:

  • операційні – за дебетом субрахунку 945 «Втрати від операційної курсової різниці» (або рахунку 84 «Інші операційні витрати»);
  • неопераційні – за дебетом субрахунку 974 «Втрати від неопераційних курсових різниць».

П(С)БО 21 не містить безпосереднього визначення «операційної» та «неопераційної» курсової різниці. Пояснення щодо цих двох видів курсових різниць (операційної та неопераційної) наведені лише в Інструкції №291.

Відповідно до п. 3 розділу І НП(С)БО 1:

  • операційна діяльність - основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю; 
  • фінансова діяльність - діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталів підприємства. Виходячи з цього, отримання кредитів та позик - це фінансова діяльність підприємства.

Далі, на субрахунку 744 «Дохід від неопераційної курсової різниці» узагальнюється інформація про курсові різниці за активами та зобов'язаннями в іноземній валюті, які пов'язані з фінансовою та інвестиційною діяльністю підприємства, а на субрахунку 974 «Втрати від неопераційних курсових різниць» відображаються втрати за активами й зобов'язаннями неопераційної діяльності підприємства від зміни курсу гривні до іноземної валюти (Інструкція №291).

Таким чином, курсові різниці, що виникають за валютною заборгованістю за кредитом (а також за відсотками за таким кредитом), є неопераційними курсовими різницями і мають обліковуватися на субрахунках 744 та 974. Відповідно, дохід від неопераційної курсової різниці зменшує загальний дохід сільськогосподарського підприємства  та відображається у рядку 3.6 розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025147
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025460
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520