Насамперед зазначимо, що квадрокоптер (він же коптер и квадроліт) є невеличким літаючим аналогом гвинтокрила. Слід зазначити, що дроном називають будь-який безпілотний літальний апарат. Якщо точніше, то будь-який квадрокоптер – це дрон, але не кожний дрон - квадрокоптер. Основні характеристики квадракоптерів полягають у можливості записувати відео або просто на флеш-карту, або передавати зображення в режимі реального часу відеоканалом.
Група ОЗ, до якої відноситься квадрокоптер
На сьогодні ПКУ, П(С)БО 7, Інструкція №291 та Методичні рекомендації №561 не містять класифікації основних засобів.
Разом з тим, Класифікація основних засобів наведена у розд. II Методичних рекомендацій №11. Але ні для кого не стане дивним цей факт, що дронів та квадрокоптерів ця Класифікація також не містить.
Відповідно до пп. 1.1 Методичних рекомендацій №11 у групі «транспортні засоби» з виділенням на окремі підгрупи обліковуються всі види засобів пересування, що призначені для переміщення людей та вантажів, незалежно від їх вартості, а квадрокоптер є безпілотним літальним апаратом. Тому, на думку автора, квадрокоптер можна обліковувати в підгрупі «інші машини та обладнання» групи «машини та обладнання».
У цій підгрупі обліковуються машини, апарати та інше обладнання, які не включені до вищезазначених підгруп (зокрема, обладнання стадіонів, радіоапаратура, спеціальне обладнання науково-дослідних та інших установ, які займаються науковою працею).
Строки використання та ліквідаційна вартість квадрокоптера
У абз. 7 п. 4 П(С)БО 7 ліквідаційна вартість визначена як сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов'язаних з продажем (ліквідацією).
Отже, ліквідаційну вартість квадрокоптера визначає саме підприємство, з урахуванням припущень щодо того, яку суму можна буде отримати від його ліквідації після закінчення строку корисного використання квадрокоптера (зокрема, від продажу квадрокоптера чи продажу вторсировини або запчастин). Якщо немає впевненості у тому, що підприємство взагалі отримає будь-які вигоди від ліквідації квадрокоптера (не можна спрогнозувати його продаж, вартість запчастин, вторинних матеріалів тощо), ліквідаційну вартість доцільно прийняти рівною нулю.
Строк корисного використання (експлуатації) – це очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи використовуватимуться підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг) (абз. 14 п. 4 П(С)БО 7).
Мінфін щодо бухобліку ОЗ у листі від 23.03.2007 р. №31-34000-10-25/5753 повідомляє, що строк корисного використання (експлуатації) об'єкта встановлюється підприємством при визнанні його активом (при зарахуванні на баланс).
Відповідно до п. 10 Методичних рекомендацій №561 ОЗ зараховуються на баланс на підставі акту приймання-передачі (введення в експлуатацію) основних засобів, форма якого (ф. №03-1) затверджена наказом Мінстату №352.
Комісія, яка складає зазначений акт, визначає строк корисного використання об'єкта ОЗ та складає первинний документ із зазначенням обов'язкових реквізитів, перелік яких встановлено ст. 9 Закону про бухоблік.
При визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:
- очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
- фізичний та моральний знос, що передбачається;
- правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.
Акт, після його оформлення, з доданою технічною документацією та іншими первинними документами, що відносяться до даного об'єкта, передається до бухгалтерії підприємства, підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підприємства, організації чи особами, на те уповноваженими.
Підсумки:
Комісія, яка складає акт приймання-передачі (введення в експлуатацію) основних засобів, повинна в цьому документі або додатку до нього встановити:
- строк корисного використання (експлуатації) (для цього можна користуватися технічною документацією виробника з урахуванням гарантійного терміну);
- ліквідаційну вартість (з урахуванням її визначення, наведеного в абз. 7 п. 4 П(С)БО 7);
- групу ОЗ, до якої відноситься квадрокоптер (можна з наведенням вище зазначених обґрунтувань).
Про особливості встановлення мінімально допустимих строків амортизації ОЗ та інших необоротних активів, передбачених нормами ПКУ, для ОЗ групи 4 (машини та обладнання) читайте тут>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити