• Посилання скопійовано

Замовлення перевезення товару на склад покупця у попереднього продавця: хто виписує ТТН?

Продукція, яку купує підприємство Б, знаходиться на складі виробника – підприємства А. У цей ж день підприємство Б продає цей товар підприємству В та замовляє його доставку зі складу підприємства А та автотранспортом останнього на підставі договору надання транспортних послуг. Яке з підприємств повинно виписувати ТТН, якщо продавець замовляє транспортування товару на склад покупця у попереднього продавця – виробника товару?

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 664 ЦКУ обов'язок продавця передати товар покупцю вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий останньому за місцезнаходженням товару.

При цьому договором купівлі-продажу (договором постачання) може бути встановлено інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.

Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до покупця з моменту передання йому товару, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 668 ЦКУ).

У ситуації що розглядається, підприємство А (продавець) не повинно складати ТТН на товар, який передається в розпорядження підприємства Б (покупця) за місцезнаходженням товару.

Права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту – перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів – замовників визначають Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363.

Нормами п. 11.4 Правил №363 встановлено, що ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом повинен виписувати замовник (вантажовідправник) в кількості не менше 4-х примірників. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники ТТН підписом та при необхідності печаткою (штампом).

Перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий – передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику (п. 11.6 Правил №363).

Виходячи з того, що перевезення товару здійснюється автомобільним транспортом підприємства А на підставі договору надання транспортних послуг між ним та підприємством Б, то у ситуації, що розглядається, за договором надання транспортних послуг підприємство А виступає перевізником, а підприємство Б – замовником (вантажовідправником).

Нагадаємо, що в п. 1 Правил №363 термін «замовник» означає вантажовідправника або вантажоодержувача, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. При цьому «приймання вантажу» це подання вантажовідправником підготовленого для відправлення вантажу та товарно-транспортних документів перевізнику з наступним навантаженням на транспортний засіб та оформлення документів про прийняття вантажу перевізником для відправлення.

Таким чином, якщо продавець (підприємство Б) замовляє транспортування товару на склад покупця (підприємства В) у попереднього продавця – виробника товару (підприємства А), то виписувати ТТН повинно підприємство Б.

У реквізитах цієї ТТН зазначаються:

  • автомобільним перевізником – найменування підприємства А;
  • замовником та вантажовідправником – повне найменування підприємства Б;
  • вантажоодержувачем – повне найменування підприємства В;
  • пункт навантаження – місцезнаходження підприємства А;
  • пункт розвантаження – місцезнаходження підприємства В.

Про доставку товару перевізниками вантажів автотранспортом з ТТН читайте тут>>

***

Читайте також: Товарно-транспортна накладна: у яких випадках не потрібна?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»