• Посилання скопійовано

Замовлення перевезення товару на склад покупця у попереднього продавця: хто виписує ТТН?

Продукція, яку купує підприємство Б, знаходиться на складі виробника – підприємства А. У цей ж день підприємство Б продає цей товар підприємству В та замовляє його доставку зі складу підприємства А та автотранспортом останнього на підставі договору надання транспортних послуг. Яке з підприємств повинно виписувати ТТН, якщо продавець замовляє транспортування товару на склад покупця у попереднього продавця – виробника товару?

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 664 ЦКУ обов'язок продавця передати товар покупцю вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий останньому за місцезнаходженням товару.

При цьому договором купівлі-продажу (договором постачання) може бути встановлено інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.

Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до покупця з моменту передання йому товару, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 668 ЦКУ).

У ситуації що розглядається, підприємство А (продавець) не повинно складати ТТН на товар, який передається в розпорядження підприємства Б (покупця) за місцезнаходженням товару.

Права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту – перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів – замовників визначають Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363.

Нормами п. 11.4 Правил №363 встановлено, що ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом повинен виписувати замовник (вантажовідправник) в кількості не менше 4-х примірників. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники ТТН підписом та при необхідності печаткою (штампом).

Перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий – передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику (п. 11.6 Правил №363).

Виходячи з того, що перевезення товару здійснюється автомобільним транспортом підприємства А на підставі договору надання транспортних послуг між ним та підприємством Б, то у ситуації, що розглядається, за договором надання транспортних послуг підприємство А виступає перевізником, а підприємство Б – замовником (вантажовідправником).

Нагадаємо, що в п. 1 Правил №363 термін «замовник» означає вантажовідправника або вантажоодержувача, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. При цьому «приймання вантажу» це подання вантажовідправником підготовленого для відправлення вантажу та товарно-транспортних документів перевізнику з наступним навантаженням на транспортний засіб та оформлення документів про прийняття вантажу перевізником для відправлення.

Таким чином, якщо продавець (підприємство Б) замовляє транспортування товару на склад покупця (підприємства В) у попереднього продавця – виробника товару (підприємства А), то виписувати ТТН повинно підприємство Б.

У реквізитах цієї ТТН зазначаються:

  • автомобільним перевізником – найменування підприємства А;
  • замовником та вантажовідправником – повне найменування підприємства Б;
  • вантажоодержувачем – повне найменування підприємства В;
  • пункт навантаження – місцезнаходження підприємства А;
  • пункт розвантаження – місцезнаходження підприємства В.

Про доставку товару перевізниками вантажів автотранспортом з ТТН читайте тут>>

***

Читайте також: Товарно-транспортна накладна: у яких випадках не потрібна?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520