• Посилання скопійовано

Замовлення перевезення товару на склад покупця у попереднього продавця: хто виписує ТТН?

Продукція, яку купує підприємство Б, знаходиться на складі виробника – підприємства А. У цей ж день підприємство Б продає цей товар підприємству В та замовляє його доставку зі складу підприємства А та автотранспортом останнього на підставі договору надання транспортних послуг. Яке з підприємств повинно виписувати ТТН, якщо продавець замовляє транспортування товару на склад покупця у попереднього продавця – виробника товару?

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 664 ЦКУ обов'язок продавця передати товар покупцю вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий останньому за місцезнаходженням товару.

При цьому договором купівлі-продажу (договором постачання) може бути встановлено інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.

Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до покупця з моменту передання йому товару, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 668 ЦКУ).

У ситуації що розглядається, підприємство А (продавець) не повинно складати ТТН на товар, який передається в розпорядження підприємства Б (покупця) за місцезнаходженням товару.

Права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту – перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів – замовників визначають Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. №363.

Нормами п. 11.4 Правил №363 встановлено, що ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом повинен виписувати замовник (вантажовідправник) в кількості не менше 4-х примірників. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники ТТН підписом та при необхідності печаткою (штампом).

Перший примірник ТТН залишається у замовника (вантажовідправника), другий – передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий примірники, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передаються перевізнику (п. 11.6 Правил №363).

Виходячи з того, що перевезення товару здійснюється автомобільним транспортом підприємства А на підставі договору надання транспортних послуг між ним та підприємством Б, то у ситуації, що розглядається, за договором надання транспортних послуг підприємство А виступає перевізником, а підприємство Б – замовником (вантажовідправником).

Нагадаємо, що в п. 1 Правил №363 термін «замовник» означає вантажовідправника або вантажоодержувача, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. При цьому «приймання вантажу» це подання вантажовідправником підготовленого для відправлення вантажу та товарно-транспортних документів перевізнику з наступним навантаженням на транспортний засіб та оформлення документів про прийняття вантажу перевізником для відправлення.

Таким чином, якщо продавець (підприємство Б) замовляє транспортування товару на склад покупця (підприємства В) у попереднього продавця – виробника товару (підприємства А), то виписувати ТТН повинно підприємство Б.

У реквізитах цієї ТТН зазначаються:

  • автомобільним перевізником – найменування підприємства А;
  • замовником та вантажовідправником – повне найменування підприємства Б;
  • вантажоодержувачем – повне найменування підприємства В;
  • пункт навантаження – місцезнаходження підприємства А;
  • пункт розвантаження – місцезнаходження підприємства В.

Про доставку товару перевізниками вантажів автотранспортом з ТТН читайте тут>>

***

Читайте також: Товарно-транспортна накладна: у яких випадках не потрібна?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202429
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202428
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130