• Посилання скопійовано

Як провести відпуск палива на АЗС на власні потреби через РРО?

Підприємство на загальній системі оподаткування (платник ПДВ та акцизу) здійснює два види діяльності: надає послуги з автоперевезень та реалізує паливо через АЗС. При цьому власні автомобілі заправляються на власній АЗС. Як провести відпуск палива на АЗС на власні потреби через РРО?

З початку визначимося з оподаткуванням.

Постачанням товарів у пп. 14.1.191 ПКУ вважається будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власником, у т.ч. продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у т. ч. операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

З метою оподаткування ПДВ операція використання палива з АЗС для заправлення власних автомобілів не є операцією постачання товарів.

Але не все так однозначно з акцизним податком.

Особа, яка реалізує пальне, є платником акцизного податку (пп. 212.1.15 ПКУ). Об'єктами оподаткування є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників акцизного податку, які підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН (пп. 213.1.12 ПКУ).

ДФС у листі від 27.05.2016 р. №11723/6/99-99-15-03-03-15 повідомила, що у разі використання підприємством придбаного пального виключно для власних потреб (у т. ч. для заправки за відомостями власних транспортних засобів за допомогою орендованого товариством ПЗП, який належить контрагенту), обов'язок реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального згідно з пп. 212.1.15 ПКУ не виникатиме, оскільки така операція не є реалізацією пального у розумінні абз. 2  пп. 14.1.212 ПКУ.

У випадку, якщо підприємство планує здійснювати операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального іншим особам чи здійснення будь-яких інших операцій, що перелічені в вище вказаному абзаці, то до початку здійснення таких операцій воно повинно:

  • зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального;
  • складати акцизні накладні, як на такі обсяги реалізації, так на обсяги пального, що використовуються для власного споживання, зареєструвавши накладні в ЄРАН згідно з п. 231.1 ПКУ.

Крім того у листі ДФСУ від 15.06.2016 р. №13380/6/99-99-15-03-03-15 повідомляється, що наведені вище норми законодавства застосовуються у разі здійснення операцій фізичного відпуску пального через АЗС у разі здійснення суб'єктом господарювання одночасно заправки, як власної техніки, так і техніки сторонніх організацій. У такому випадку об'єктом оподаткування є операції, як з фізичного відпуску пального для власних потреб, так і операції з фізичного відпуску для заправки автотранспорту сторонніх організацій.

Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) затверджено наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

У п. 5 р. III Порядку №547 зазначено, що реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції видається особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяги введені в режимі реєстрації.

Роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС автозаправних станцій, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів, відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою КМУ від 20.12.1997 р. № 1442.

Відповідно до п. 10 Правил №1442 розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.

При цьому заправка автомобілів та інших транспортних засобів населенню провадиться оператором АЗС через паливно-, масло- та газороздавальні колонки (п. 34 Правил №1442).

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затверджена наказом Міненерго, Мінекономіки, Мінтрансу, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155 (далі – Інструкція №281).  

Відповідно до пп. 10.3.1.1 Інструкції №281 під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку розрахунки здійснюються на АЗС з використанням РРО.

Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем (пп. 10.3.2.1 Інструкції № 281).

Кількість відпущеного нафтопродукту фіксується у відомості, яка ведеться безпосередньо на АЗС, що підтверджується підписами оператора АЗС та водія. Далі підприємства, АЗС на підставі відомостей про відпуск нафтопродуктів періодично, але не менше одного разу на місяць, виписують зведені відомості-рахунки кожному споживачу за марками нафтопродуктів та цінами, установленими протягом місяця. У рахунках обов'язково зазначаються кількість та загальна вартість відпущених нафтопродуктів, у тому числі ПДВ.

На нашу думку, підприємство має вести окремий облік відпуску пального за відомостями:

  • на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем (з відображенням виручки, нарахуванням ПДВ та акцизного податку);
  • заправляння власного автотранспорту (з відображенням внутрішнього переміщення пального, без включення до виручки, без нарахування ПДВ, але з нарахуванням акцизного податку).

У разі наявності технічної можливості касові чеки РРО можуть відображати окремим рядком операції внутрішнього переміщення. Це відповідає нормам п. 5 р. І Положення про форму та зміст розрахункових документів, що затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. №13 у якому зазначено таке: розрахункові документи, що друкуються РРО на паперовому носії, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму решти та інші дані, зокрема, інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих РРО.

На підставі таких чеків в бухобліку можна формувати накладну на внутрішнє переміщення палива з резервуара АЗС у бак транспортного засобу під матеріальну відповідальність водія, що заправив на АЗС такий транспортний засіб. Бухгалтерський запис за цією накладною: Дт 203/автомобіль Кт 203/резервуар АЗС. Після використання палива для цілей роботи транспортного засобу воно списується у загальному порядку, наприклад, на підставі шляхових листів.

ДФС у листі від 12.03.2016 р. № 5315/6/99-99-03-03-15 на питання: «Чи є об'єктом оподаткування акцизним податком операції з відпуску підакцизного пального через власну АЗС для власних потреб, через РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів?» роз’яснює таке:

Нормами Закону про РРО передбачено, що касовий чек є розрахунковим документом, який підтверджує факт продажу товару.

Крім того, згідно з вимогами чинного законодавства реалізація пального через АЗС повинна здійснюватися із застосуванням спеціалізованих комп'ютерно-касових систем, які включені до держреєстру і відповідають Технічним вимогам, та забезпечувати відпуск пального у єдиному технологічному циклі з друкуванням фіскального касового чеку.

Таким чином, через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів споживачам і в особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів через АЗС, незалежно від форми розрахунків (готівкова, безготівкова (в т. ч. з використанням талонів, карток, відомостей на відпуск нафтопродуктів) під час здійснення розрахункових операцій виникають податкові зобов'язання зі сплати акцизного податку з роздрібного продажу.

Отже, при фізичному відпуску пального через паливо- та газороздавальні колонки для заправки власних (орендованих) автомобілів, виникає об'єкт оподаткування акцизним податком з реалізації (відпуску) палива, під час якого здійснюється розрахункова операція.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    Сьогодні 14:29163
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.202441
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202463
  • Нюанси оформлення видачі готівки з каси за видатковими відомостями
    Підприємство проводить видачу готівки відповідно до Положення №148 за ВКО та видатковими відомостями. Чи можна оформити один ВКО на декілька видаткових відомостей? Чи можна видачу поворотної фіндопомоги штатним працівникам провести видатковою відомістю на декілька людей?
    23.02.2024113
  • ФОП використовує платіжну систему Payoneer: чи потрібен РРО?
    Маркетплейс Etsy, Joom, eBay, Amazon - кошти за продані товари загальною сумою за мінусом комісій маркетплейсу зараховуються раз в тиждень або раз у два тижні на Payoneer, пізніше кошти зараховуються на доларовий рахунок. З доларового рахунку через обмін валют кошти перераховуються на гривневий рахунок ФОПа. Чи потрібно видавати покупцям фіскальні чеки?
    23.02.2024598