• Посилання скопійовано

За нездачу підприємством залишку готівки в банк при нульовому ліміті каси - штраф

Підприємство перерахувало на картку працівникові понад 300 грн. Протягом трьох днів працівник кошти повернув (касовий ордер оформлений). Підприємство немає каси, а тому гроші не були повернуті на рахунок підприємства. Які наслідки можуть бути для підприємства?

Для підприємств, що здійснюють операції з готівкою, встановлюються ліміт каси та строки здавання готівки до банку. Ліміт каси для себе підприємства встановлюють самостійно. У позаробочий час вони можуть тримати у своїх касах готівку у межах, що не перевищує встановленого ліміту каси. Готівка, що перевищує встановлений ліміт, обов'язково здається до банків для її зарахування на поточні рахунки підприємств, в іншому випадку  підприємство несе відповідальність у вигляді штрафу.

Ліміт каси можуть не встановлювати лише ті СГ, які здійснюють діяльність виключно у безготівковій формі. Отже, якщо підприємство не встановило ліміт каси, то він вважається нульовим. А це означає, що вся готівка, що перебуває в касі на кінець робочого дня і не здана до банку, вважається понадлімітною з відповідними наслідками. Власне у цьому підприємство і допустило помилку.

Отже, при нульовому ліміті каси підприємство, якщо вчасно не здасть залишок готівки до банку, потрапить під штрафні санкції. Відповідно до Указу №436 за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Підсумуємо, вся готівка, що перебуває в касі підприємства на кінець робочого дня і не здана до банку, вважається понадлімітною, крім випадків, визначених п. 5.9 Положення №637. Готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.

Видача готівкових коштів під звіт на виробничі (господарські) потреби. Хоча тут потрібно врахувати, що видача готівкових коштів під звіт дозволяється на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.  Як наслідок повинен бути складений авансовий звіт

У п. 2.9 Положення №637 сказано, що готівка підприємств використовується для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування. А це означає, що отримані кошти  за необхідності можуть бути спрямовані їх власниками на інші господарські витрати підприємства.

Отже, можна зробити висновок, що готівкові кошти, які були повернені працівником до каси підприємства (про що свідчитиме складений прибутковий ордер), за належного документального оформлення (готівкові кошти оприбутковані у касі підприємства) можуть видаватися на господарські потреби. Тому можна знову видати кошти на господарські потреби, для уникнення переліміту в касі.

Також у день повернення коштів працівником, можна видати ці кошти будь-якій фізособі як поворотну фіндопомогу, уклавши перед цим відповідний договір. При цьому у договорі можна передбачити, що повернення фіндопомоги фізособа може здійснити безготівково шляхом перерахування коштів на банківський рахунок підприємства. 

Зверніть увагу, приймання і видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання. Касові операції оформляються касовими ордерами. Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами з відображенням такої касової операції в касовій книзі. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202514
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 6201
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202538
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025803
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202564