• Посилання скопійовано

Відображення в обліку придбання РРО та його подальшої оренди

ТОВ придбало два РРО та торговельні ваги, які планується у подальшому передавати у оренду фізособі-підприємцю. Як правильно відобразити у бухгалтерському та податковому обліку придбання РРО та вагів та передачі їх в оренду?

Бухоблік

Згідно з п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби» ОЗ — це матеріальні активи, які суб’єкт господарювання утримує для використання у виробництві, поставці товарів, наданні послуг, очікуваний строк використання яких більше одного року.

Відповідно до п. 5 П(С)БО 7, для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами:

  • основні засоби;
  • інші необоротні матеріальні активи, до яких, зокрема, відносяться малоцінні необоротні матеріальні активи (далі – МНМА).

Згідно з п. 5.2 П(С)БО 7 підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА.

Як правило, вартісний критерій для віднесення придбаних активів до ОЗ чи до МНМА відповідає критерії віднесення активів до ОЗ у податковому обліку (наразі це 6000 грн). Але підприємство може обрати на свій розсуд й інший вартісний показник.

Нагадаємо!

За пп. 14.1.138 ПКУ ОЗ - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Таким чином, якщо підприємство в наказі про облікову політику встановило вартісний критерій у розмірі 6000 грн для віднесення активу до складу ОЗ, а для МНМА – менше 6000 грн, то придбані касові апарати та торгівельні ваги слід оприбуткувати саме як МНМА (субрахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи»). Адже термін використання обох активів однозначно довший за рік, а їх вартість (без ПДВ) не перевищує 6000 грн (за умови, що така сума і є вартісним критерієм).

Детально про бухгалтерський та особливості податкового обліку МНМА ми розглянули тут.

Зазначимо одразу, наразі податківці у роз’ясненнях доводять, що оскільки малоцінні необоротні матеріальні активи не належать до основних засобів, то податкові різниці, які визначаються згідно зі ст. 138 ПКУ, за такими активами у платника не виникають (див.: Податківці нагадують: різниці за МНМА не виникають).

 

 

Здача в оренду

Згідно з ст. 2 Закону №265 постачальником є суб’єкт господарювання, який є виробником або за договором з виробником організовує продаж, передачу в оренду, лізинг, технічне обслуговування і ремонт реєстраторів розрахункових операцій. З огляду на цю норму РРО може передаватися в оренду.

Здані в операційну оренду касові апарати та торгівельні ваги й надалі обліковуються на рахунку 112 у орендодавця згідно з п. 16 П(С)БО 14 «Оренда».

Згідно з п. 17 П(С)БО 14 дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов'язаних із використанням об'єкта операційної оренди. А згідно з п. 18 П(С)БО 14 витрати орендодавця з укладення угоди про операційну оренду (юридичні послуги, комісійні винагороди) визнаються іншими операційними витратами того звітного періоду, в якому вони мали місце.

Згідно з Інструкцією №291, на субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів» узагальнюється інформація про доходи від оренди (крім фінансового) майна, якщо ця діяльність не є предметом (метою) створення підприємства, тобто не є його основною діяльністю. Виходячи з цього, на практиці ті суб'єкти господарювання, у яких здавання в операційну оренду майна є предметом (метою) створення підприємства, відображають такий дохід на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».

Оскільки вартість переданих активів в оренду продовжує відображатися у складі необоротних активів, то відповідно і нарахування амортизації об'єкта операційної оренди також відображаються орендодавцем.

В залежності від виду визнаних доходів нарахування амортизації відображають за проведенням:

1) Д-т 949 «Iнші витрати операційної діяльності» К-т 131 (якщо здача в оренду не є основною діяльністю підприємства);

2) Д-т рахунку 23 «Виробництво» (потім, на підставі акта про надання послуг, ці витрати списують на субрахунок 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг») К-т 131 (якщо здача в оренду є основною діяльністю підприємства).

Аналогічно списують і решту витрат, які пов’язані з орендованим майном протягом періоду дії договору оренди (витрати на утримання, ремонт орендованого приміщення тощо, якщо договором оренди передбачено, що їх має здійснювати саме орендодавець).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»