Отримання оплати від клієнтів з-за кордону ФОП на ІІ групі єдиного податку
Обмеження для ФОП ІІ групи: Фізичні особи – підприємці на ІІ групі єдиного податку мають право надавати послуги, у тому числі побутові, платникам єдиного податку та/або населенню (пп. 2 пп. 291.4 ПКУ).
Хто є "населенням": Поняття "населення" в ПКУ використовується у загальному значенні. Це сукупність людей, які перебувають у межах даної держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним громадянством (див. ІПК ДПС у Харківській області від 20.04.2021 р. №1620/ІПК/20-40-24-04-10, ЗІР, підкатегорія 107.05: «Які особи відносяться до населення в розумінні пп. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ?»).
Ваша ситуація: Податкові органи трактують поняття "населення" як осіб, що фізично перебувають на території України в момент отримання послуги. Однак, якщо оплата здійснюється з картки українського банку громадянином України, який тимчасово за кордоном, ризиків менше. Так як неможливо ідентифікувати місце перебування такої фізичної особи. А от у вашому випадку оплата з картки іноземного банку може викликати питання у податківців і відповідно ризик втрати статусу платника ЄП ІІ групи. Тому якщо ФОП все ж планує отримувати такі оплати, то безпечніше змінити групу і стати платником ЄП ІІІ групи.
Застосування РРО
Наявність розрахункової операції відповідно до наведеної умови є беззаперечною. Зокрема, розрахунок через WayforPay, еквайринг Монобанк, здійснюється із застосуванням платіжних карток.
В свою чергу, РРО/ПРРО не застосовується:
- при виконанні банківських операцій (див. пп. 2 ст. 9 Закону про РРО);
- при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (див. пп. 14 ст. 9 Закону про РРО).
Тобто якщо оплату клієнти проводитимуть безпосередньо на банківський рахунок ТОВ (формат IBAN), то РРО/ПРРО не застосовуємо.
Також РРО/ПРРО не застосовується, якщо оплата проводиться за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів саме за послуги.
Сервіси переказу коштів – продукт банку або небанківської фінансової установи, що має ліцензію НБУ на переказ коштів без відкриття рахунків, який спрощує проведення розрахунків і надається клієнтам (фізичним особам/суб’єктам господарювання) для здійснення оплати за товари/надані послуги. Сервіс переказу коштів може бути реалізований на офіційному сайті банку/НБУ в мережі Інтернет, у платіжних пристроях банку/НБУ та/або у вигляді програмного забезпечення/платіжного застосунку в технічному пристрої клієнта банку/НБУ (ноутбуку, смартфоні, планшеті інше) (див. консультацію податківців тут).
НБУ відносить WayforPay до сервісу переказу коштів (див. лист НБУ від 28.09.2020 р. №57-0009/53844 та лист від 15.01.2021 р. №57-0010/3184).
Сервіси переказу коштів (WayforPay) працюють за принципом технології еквайрингу. Докладніше про еквайринг ми написали тут та тут. Відрізнити товари від послуг зазвичай продавці можуть. А от із різницею між послугами і роботами подекуди проблеми виникають навіть у податківців. Тим паче, що ПКУ визначення того, що таке «робота», не містить. А «послугами» з метою оподаткування вважається усе, що не є «товарами».
Проте з метою визначення, чи потрібен продавцю РРО, слід орієнтуватися не на специфічні норми ПКУ, а на норми загального права.
У правовому полі основний критерій відмінності роботи від послуги, на який найчастіше звертається увага – це наявність майнового результату роботи і відсутність такого у послуг, що споживаються у процесі їх надання. Так як ФОП надає консультації, майновий результат відсутній. А отже, йдеться саме про послуги. Таким чином, у разі приймання оплати за послуги за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, в тому числі WayforPay, РРО можна не застосовувати.
Ця позиція податківців є сталою протягом тривалого часу (див. коментар ІПК від 17.01.2025 р. №227/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК, ІПК від 30.04.2021 р. №1805/ІПК/26-15-07-07-01-14).
Висновки:
1. Щодо ризиків перебування на ІІ групі єдиного податку: Отримання оплати від громадян України, які фізично перебувають за кордоном та сплачують картками іноземних банків, створює значний ризик для ФОП ІІ групи. Це пов'язано з тим, що податкові органи трактують поняття "населення" (якому ФОП ІІ групи має право надавати послуги згідно з пп. 2 пп. 291.4 ПКУ) як осіб, що фізично перебувають на території України. Доречно також отримати ІПК;
Рекомендація: Для уникнення цього ризику, якщо ФОП планує систематично отримувати такі платежі, безпечніше перейти на ІІІ групу єдиного податку, яка не має таких обмежень щодо кола отримувачів послуг.
2. Щодо застосування РРО/ПРРО: При отриманні оплати за надані інформаційно-консультаційні послуги через платіжну систему WayForPay, яка визнається сервісом переказу коштів, ФОП може не застосовувати РРО.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити