Про організацію роздрібної торгівлі пальним ми писали у наших матеріалах:
- Роздрібна торгівля пальним: організація та реєстрація
- Роздрібний продаж пального на АЗС: складаємо акцизні накладні
Основним документом, який регулює роботу АЗС, є Інструкція №281. У додатках до цієї інструкції наведено форми документів – журналів, актів, звітів, які повинні оформлятися на АЗС. Зокрема, розділи 6, 10, 11, 13, 16, 17 цієї Інструкції безпосередньо стосуються роботи АЗС, але варто вивчити всі положення Інструкції №281, щоб нічого не упустити. Тут не будемо докладно аналізувати всю Інструкціїю №281, а лише звернемо увагу на найголовніше.
Відповідно до пп. 6.1 Інструкції №281, на всіх підприємствах (а значить, і на АЗС) ведеться облік нафти і нафтопродуктів із записом у журналі реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП (додаток 6) для кожного резервуара з відображенням усіх технологічних операцій, що здійснюються кожною зміною. Для підприємств, укомплектованих для зберігання світлих нафтопродуктів винятково резервуарами місткістю до 100 куб.м, ведення обліку для кожного резервуара не є обов'язковим. Відображення технологічних операцій ведеться за марками нафтопродукту.З
Згідно з пп. 10.2.10 Інструкції №281 на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).
На АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП (пп. 10.4.1 Інструкції №281).
Як зазначено у пп. 10.4.3 Інструкції №281, після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
З цих положень випливає, що журнал за формою №13-НП та змінний звіт за формою №17-НП складаються в цілому по АЗС, без ділення в розрізі РРО. Виходячи з форми №17-НП, змінний звіт складається в розрізі резервуарів (графа 2).
Відповідно до пп. 10.4.4 Інструкції №281 точність роботи ПРК, ОРК перевіряється еталонними мірниками другого розряду з періодичністю, установленою керівником підприємства, а також у разі надходження претензій від споживачів на кількість відпущеного нафтопродукту або на їх вимогу. Реєстрація перевірок здійснюється у журналі реєстрації перевірок ПРК (ОРК) на точність відпуску нафтопродуктів за формою №2-НП (додаток 17).
Інвентаризація нафтопродуктів на АЗС проводиться відповідно до розділу 13 Інструкції №281. Зокрема, за результатами інвентаризації на АЗС оформлюється акт інвентаризації за формою №25-НП (додаток 22).
Також рекомендуємо для ознайомлення Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва №99221577 від 26.08.2021 р., у якому описано порядок документообігу на АЗС, який дозволив позивачу відстояти свою позицію під час фактичної перевірки ДПС.
У пп. 10.3 Інструкції №281 описано порядок відпуску нафтопродуктів та наведено форми документів, які складаються при різних формах оплати нафтопродуктів. Наведемо цей порядок тезисно:
- Розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП;
- Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16);
- Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП;
- Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Також в роботі АЗС слід керуватися Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими Постановою КМУ від 20.12.1997р. №1442 .
***
Додатково читайте:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити