• Посилання скопійовано

Як водію прийняти готівку за перевезення?

Водієві надається портативний РРО для приймання коштів (в т.ч. готівки) за послуги перевезення. Як це має бути оформлено? Які документи мають бути у водія, коли він має повернути готівку підприємству?

Щодо реєстрації портативного РРО

Систематизовану інформацію щодо цього питання можна прочитати, приміром, в ІПК ДПСУ від 03.10.2019 р. № 570/6/99-00-05-04-01-15/ІПК.

Наведемо тезисно:

Портативний РРО може реєструватись на господарську одиницю, що є пересувним об’єктом. Таким пересувним об’єктом може бути автомобіль, водій якого отримує кошти за послуги. Тож портативний РРО реєструють на автомобіль.

У такому випадку у розрахунковому документі, що засвідчує надання послуг, мають зазначатись реквізити транспортного засобу. 

Для реєстрації РРО на автомобіль суб’єкт господарювання у пункті 3 реєстраційної заяви має зазначити реквізити такого автомобіля, а також попередньо повідомити контролюючий орган про такий транспортний засіб як про об’єкт оподаткування, відповідно до вимог пп. 63.3 ПКУ. Тобто, інформацію про такий автомобіль потрібно заздалегідь подати у формі № 20-ОПП. 

 

Чи може водій бути касиром і приймати кошти за послуги?

За загальним правилом, водій не може виконувати обов’язки касира, адже це не передбачається його посадовою інструкцією. 

Разом з цим, на наш погляд, якщо у штатному розписі підприємства передбачена посада касира, яка є вакантною, на водія авто у встановленому порядку можна покласти обов’язки касира за його згодою на умовах сумісництва або суміщення професій (посад), якщо подібне не суперечить колективному договору на підприємстві та/або іншим локальним нормативним актам підприємства. 

Якщо водій згоден на таке суміщення чи сумісництво, з ним укладається договір про повну матеріальну відповідальність, в частині грошових коштів, які він прийматиме (детальніше - тут).

 

Коли водій має повернути кошти в основну касу підприємства

З точки зору Положення №148 автомобіль (пересувний об’єкт) є відокремленим підрозділом (див. пп. 2 п. 3 р. I Положення № 148). Таким чином, строки здавання готівки водієм авто такі ж, як і будь-яким іншим відокремленим підрозділом.

Але спершу отримані кошти потрібно оприбуткувати.

Очевидно, що касову книгу водій не вестиме. Тоді згідно з абз. 3 п. 11 Положення №148 оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 ПКУ і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками/електронними фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії). 

Причому готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі (абз. 1 п. 11 Положення № 148). 

Таким чином, водій протягом кожного дня, коли він отримує готівку за послуги, має виконувати Z-звіт, зберігання якого має бути забезпечене протягом наведеного вище строку.

Згідно з п. 12 розд. ІІ Положення №148 підприємство на підставі Положення №148 зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як підприємства, так і його відокремлених підрозділів (внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку). Для відокремлених підрозділів підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами підприємства. 

Тримати готівку на місці розрахунків у позаробочий час водій має право у межах, що не перевищують встановлений ліміт каси відокремленого підрозділу (автомобіля) (п. 15 Положення № 148). 

Згідно з п. 15 Положення №148 відокремлені підрозділи підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб. 

Тобто, водій може здати готівку як до каси підприємства, так і, приміром, до каси банку для зарахування на рахунок підприємства.

Якщо ліміт перевищено, то готівку слід здати до каси підприємства чи до надавачів платіжних послуг тощо не пізніше наступного робочого дня банку - дня перевищення ліміту (п. 54 Положення № 148).

 

Які документи мають бути у водія?

Підтвердженням отримання водієм коштів є проведення операції приймання коштів через РРО. Поряд з цим, на наш погляд, керівник підприємства може видати водієві довіреність на отримання коштів за надані послуги і яка підтверджуватиме наявність у водія статусу касира.

Окрім того, керівник підприємства може надати право водієві виписувати рахунки за надані послуги, підписувати акти наданих послуг, що також відображається у довіреності.

Тож водій може зберігати у себе другі примірники рахунків, актів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

 • ПРРО при продажу через інтернет-магазин періодичних видань
  ФОП продає через інтернет-магазин електронні періодичні видання. Чи потрібно застосовувати ПРРО? Якщо надходить передоплата 100% за півріччя чи рік, але ПРРО не має функції попередньої оплати, то як проводити в ПРРО — в момент надходження коштів на рахунок чи в момент відправки кожного окремого місячного номеру видання?
  05.12.202324
 • Чи досить накладної і звіту від постачальника на паливні талони, якщо немає чека РРО?
  Підприємство за договором придбаває паливні картки, за якими заправляє службові автомобілі. В кінці місяця постачальник надає детальний звіт АЗС по всім заправкам авто підприємства, та видаткову накладну на обсяг заправки за місяць. Підприємство списує ПММ згідно з затвердженими нормами витрат палива, на підставі подорожніх листів, що складаються раз в місяць на кожне авто та актів списання. Чи потрібно ще зберігати РРО на кожну операцію заправки авто?
  03.11.202369
 • Особливості ПРРО при виїзді касира до замовників
  ТОВ планує взяти на роботу касира з дистанційним режимом роботи, який має приїздити до замовників із ПРРО, отримувати кошти як попередню оплату за замовлення чи післяоплату, проводити кошти через ПРРО з видачею чека. Чи є така схема «виїзною торгівлею» і яку адресу зазначати в ф. №20-ОПП, в заяві на реєстрацію ПРРО?
  31.10.2023422
 • Чи застосовувати РРО при закупівлі олії у фізосіб?
  ФОП на ІІ групі планує закупівлю у фізосіб за готівку відпрацьованої кухонної соняшникової олії, яку потім продаватиме підприємствам за безготівковим розрахунком. При розрахунку з фізособами планується оформлювати акт закупівлі, утримувати з доходу ПДФО та ВЗ. Чи достатньо цього для проведення розрахунків?
  26.10.202334
 • Ресторан надає послуги харчування іншому СГ за безготівкову оплату: що з алкоголем?
  Ресторан продає алкоголь, є роздрібна ліцензія. Зазвичай алкоголь реєструється через РРО у разі розрахунку готівкою або карткою. Як бути, якщо алкоголь входить до вартості послуги харчування, яку оплатив інший СГ безготівковим переказом на банківський рахунок? Чи проводити алкоголь через РРО? Як правильно закрити розрахунки за алкоголь, якщо ресторан надає акт і ПН на всю вартість послуги, яка також включає алкоголь?
  25.10.2023461