Мін’юст ще в листі від 15.05.2015 р. №490-0-2-15/8.1 роз’ясняв поняття «продукція власного виробництва» для цілей Закону про РРО. Ми коментували цей лист тут>>
Мін’юст радить враховувати такі поняття, як:
- продукція — будь-яка речовина, препарат або інший товар, виготовлений під час виробничого процесу (ст. 1 Закону "Про загальну безпечність нехарчової продукції");
- виробництво (виготовлення) — діяльність, пов'язана з випуском продукції, яка включає всі стадії технологічного процесу, а також реалізацію продукції власного виробництва (ст. 1 Закону "Про ліцензування певних видів господарської діяльності");
- повний технологічний цикл виробництва — сукупність приміщень, технологічного й іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачеві, а також лабораторій, акредитованих органами виконавчої влади, уповноваженими відповідно до законодавства (ст. 1 Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів").
Окрім того, виходячи із тлумачення слова "повний", у контексті запитуваного поняття це цілісний, спільний для всіх, увесь, являє собою внутрішню єдність.
На нашу думку, процес виготовлення продукції на давальницьких умовах теж вважається виробничою діяльністю, а така продукція теж є готовою продукцією для сторони – замовника, давальця сировини. Більш докладно про облік давальницького процесу – тут. У цій статті показано, що облік виготовлення продукції на давальницьких умовах ведеться на рахунку 23 «Виробництво», а готова продукція оприбутковується на рахунок 26 «Готова продукція».
Для цілей бухобліку готова продукція визначена у п. 6 П(С)БО 9: вона має бути виготовлена на підприємстві, в установі, призначена для продажу і відповідати технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом.
Також існують критерії достатньої переробки товару, які застосовуються для визначення країни походження товару – вони визначені Переліком №1765.
У п. 1 Переліку №1765 визначено, що виробництво (виготовлення або переробка) товарів включає в себе будь-який вид обробки, складання або виробничих операцій. Методи отримання товарів включають в себе виробництво, виготовлення, переробку, відгодовування, вирощування, розведення, розробку надр та видобування корисних копалин, рибальство, мисливство, хутровий промисел, збір, складання та збирання. Для лісоматеріалів такими процесами можуть бути стругання, розпилювання, шліфування тощо.
Отже, з вищенаведеного можна зробити такі висновки:
- Зміна або збереження коду УКТ ЗЕД для сировини та продукції з цієї сировини ще не є достатнім критерієм продукції власного виробництва. Як сировина, так і продукція з неї можуть мати одинаковий код УКТ ЗЕД. Наприклад, до коду 4407 може належати як сировина (нестругані лісоматеріали без торцевих з’єднань), так і продукція з них – стругані лісоматеріали з торцевими з’єднаннями);
- Обов’язкова наявність процесу виробництва. Давальницька схема також належить до виробничих процесів;
- У процесі виробництва повинна бути отримана готова продукція, яка має інші характеристики та призначення, ніж сировина для неї. Продукція повинна відповідати технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором з покупцем або іншим нормативно-правовим актом (державним стандартам тощо). Тобто покупець зацікавлений у придбанні саме готової продукції з певними характеристиками, він не бажає придбавати сировину замість продукції з неї. На відміну від продукції, сировина таким характеристикам не відповідає і призначається для переробки на готову продукцію.
За сукупності таких умов, як наявність процесу виробництва (в тому числі давальницького), достатньої перробки та відповідності саме готової продукції (а не сировини) вимогам, передбаченим договором або нормативно-правовим актом, можна говорити про те, що підприємство продає саме готову продукцію власного виробнитцва і на цій підставі воно може не застосовувати РРО.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити