Не слід плутати поняття розрахункових та готівкових операції, адже це різні поняття.
Відповідно до ст. 2 Закону про РРО, розрахункова операція – це приймання від покупця таких видів оплати:
- готівкових коштів – паперових банкнот та металевих монет. Це готівкова розрахункова операція;
- платіжних карток – за допомогою POS-терміналів або інтернет-еквайрингу. Це безготівкова розрахункова операція;
- платіжних чеків, жетонів тощо. Це негрошова форма розрахунків, але це теж розрахункова операція.
Всі ці розрахунки є розрахунковими операціями і вони мають відбуватися за місцем реалізації товарів (послуг). За цих умов вони всі реєструються через РРО.
Окремо зупинимося на безготівкових розрахункових операціях, які потребують реєстрації через РРО.
По-перше, щоб приймати оплату картками на місці розрахунків, потрібно укласти з банком договір еквайрингу і отримати від банка POS-термінал для приймання карток.
По-друге, щоб приймати оплату дистанційно на сайті продавця, потрібно укласти з банком договір інтернет-еквайрингу, після чого на сайті починає працювати спеціальна програма – так званий платіжний віджет, який стягує оплату з картки покупця за реквізитами картки – її номера, строку дії та тризначного коду на звороті картки. При цьому покупцю не потрібно знати номер рахунка продавця, йому достатньо виконувати вказівки платіжного віджета і акцептувати платіж. У свою чергу, продавець також не може дізнатися про платіжні реквізити покупця, як це буває при переказі коштів напряму з рахунку на рахунок. При застосуванні інтернет-еквайрингу також потрібний РРО при реалізації товарів та послуг – див. тут.
Звертаємо увагу, що розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг). Якщо послуги надаються дистанційно (наприклад, консультації), то в такому випадку місце надання таких послуг є не визначеним, а можливості видати замовнику розрахунковий документ немає.
На нашу думку, в такому випадку застосовувати РРО не потрібно, оскільки місце постачання таких послуг відсутнє. Але, щоб перестрахуватися, радимо отримати для такого випадку власну ІПК.
На відміну від вищерозглянутих операцій, прямий переказ коштів з рахунку покупця на рахунок продавця (за номером рахунка) без застосування еквайрингових технологій не є розрахунковою операцією та не потребує застосування РРО. Нагадаємо, що саме з рахунків, а не «з карток», здійснюється переказ коштів (більш докладно про картки читайте тут).
Отже, якщо покупець ініціює прямий переказ коштів зі свого рахунку на рахунок продавця за допомогою клієнт-банку тощо, а еквайринг при розрахунках не застосовується, то РРО в такому разі не потрібний.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити