• Посилання скопійовано

Приєднання АЗС до електричних мереж: чи є порушення обігу готівки у ФОП?

На виконання послуг приєднання АЗС до електричних мереж підписано договір, надано акт виконаних послуг, виписано ПН на попередню оплату на ФОП, який вносив готівку на рахунок в сумі 45 тис. грн, але в різні дні (по 13, 15 та 17 тис. грн). Чи є порушення обігу готівки у ФОП? Чи має право ФОП на витрати та ПК з ПДВ?

Запитання:

ФОП, який перебуває на загальній системі оподаткування, сплатив з власних коштів (готівкою) за послуги підприємству на розрахунковий рахунок суму 45000,00 грн, але в різні дні (суми складають 13, 15 та 17 тис. грн) На виконання цих послуг (послуга – приєднання АЗС до електричних мереж) підписано договір, надано акт виконаних послуг, виписано податкові накладні на попередню оплату на суб’єкта господарювання (на ФОП). Чи є порушення обігу готівкових коштів у ФОП? Чи має право ФОП на витрати та податковий кредит з ПДВ?

 

Відповідь:

Розрахунки готівкою

Відповідно до п. 6 Положення №148 суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

  • між собою – у розмірі до 10 тис. грн включно;
  • з фізособами - у розмірі до 50 тис. грн включно.

Платежі понад установлену граничну суму проводяться через банки або небанківські фінансові установи шляхом:

  • переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;
  • внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.

Кількість суб'єктів господарювання та фізосіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується. Встановлене обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу.

Нацбанк у листі від 22.05.2018 р. №50-0007/28247 повідомляє, що платежі понад установлену граничну суму проводяться через банки або небанківські фінансові установи шляхом переказу коштів з поточного рахунка на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.

Розрахунки суб'єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими (п. 10 Положення №148).

Виходячи з того, що внесення готівки до банків або небанківських фінансових установ для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання для ФОП – платника є готівковим розрахунком, то оплата готівкою за послуги приєднання АЗС до електричних мереж понад обмеження, встановлене пп. 1 п. 6 Положення №148 (понад 10 тис. грн), є порушенням.

Розміри фінансових санкцій за порушення касової дисципліни встановлено Указом Президента №436/95.

Указом №436 не передбачено фінансову відповідальність за недотримання вимог пп. 6 та 7 Положення №148 в частині перевищення граничної суми готівкових розрахунків.

Разом з тим, ст. 163-15 КпАП передбачено, що порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу - підприємця, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дія, передбачена ч. 1 цієї статті, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, за перевищення граничної суми готівкових розрахунків до фізособи – підприємця та посадових осіб юридичної особи, які приймають готівку, чинним законодавством передбачено лише адміністративний штраф у розмірах, визначених ст. 163-15 КпАП.

 

Витрати та ПК з ПДВ

Відповідно до пп. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування ФОП на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такого ФОП.

Для ФОП, зареєстрованого як платник ПДВ, не включаються до витрат і доходу суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів, робіт, послуг (п. 177.3 ПКУ).

До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать, зокрема, інші витрати, наведені в пп. 177.4.4 ПКУ. Але послуг приєднання АЗС до електричних мереж серед них немає, оскільки витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів  та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації і не включаються до складу витрат ФОП на підставі пп. 177.4.5 ПКУ.

ФОП мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:

  • витрати на придбання ОЗ та нематеріальних активів;
  • витрати на самостійне виготовлення ОЗ.

Розрахунок амортизації ОЗ та нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об'єкта ОЗ та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання цього об'єкта.

Облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом ОЗ (пп. 177.4.8 ПКУ).

Амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта ОЗ, самостійно установленого ФОП, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта ОЗ, встановлено пп. 177.4.9 ПКУ (для групи 2 - Будівлі, споруди, передавальні пристрої – 10 років).

ДФС в ІПК від 18.01.2019 р. №212/О/99-99-13-01-02-14/ІПК повідомляє, що на сьогодні законодавчо не встановлено форму ведення такого обліку, тому ФОП за власним бажанням може вести такий облік з використанням П(С)БО 7. Первісна вартість об'єкта ОЗ складається з витрат, наведених у п. 8 П(С)БО 7, включаючи інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням ОЗ до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Отже, вартість послуг приєднання АЗС до електричних мереж збільшує первісну вартість такої АЗС та підлягає амортизації в її складі.

Також слід мати на увазі, що вартість земельної ділянки під АЗС (якщо така ділянка перебуває у власності ФОП) не амортизується (пп. 177.4.6 ПКУ). ФОП також має право на податковий кредит з ПДВ за умови виконання вимог, встановлених ст. 198 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202517
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 6971
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202542
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025835
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202573