• Посилання скопійовано

Досягнення підприємцем – «єдинником» доходу 1 та 1,5 млн грн: які наслідки?

Фізособа - підприємець на 2 групі ЄП за 10 місяців 2018 р. отримав дохід 950 тис. грн. Які наслідки перевищення доходу 1 млн грн (1,5 млн грн)? Як діяти підприємцю, щоб вийти з ситуації з найменшими втратами? Які можливі варіанти дій?

Кому треба РРО, а кому ні?

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку звільнені від застосування РРО нормами п. 6 ст. 9 Закону про РРО та пп. 296.10 ПКУ. Це звільнення не стосується тих ФОП, які продають технічно складні побутові товари,  які  підлягають  гарантійному  ремонту. Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування РРО, затверджено Постановою КМУ №231.

ФОП ІІ групи платників ЄП потрібно слідкувати за своїми доходами: при дозволених їм межах річного доходу відповідно у 1,5 млн грн (пп. 291.4 ПКУ) без застосування РРО вони можуть заробити лише перший мільйон (за календарний рік). При цьому враховується весь отриманий дохід:  готівка, оплата банківськими картками через POS-термінал та безготівкові надходження на банківський рахунок від покупців.

ПКУ вимагає застосовувати РРО лише з наступного кварталу, що настає за тим, у якому досягнуто мільйонну позначку. Це означає, що ФОП, який за два перші місяці 4 кварталу 2018 р. отримав виручку в 1 млн грн, в грудні 2018 р. ще може спокійно працювати без РРО та отримати ще один мільйон виручки (або навіть не один). При цьому штрафних санкцій згідно зі ст. 17 Закону про РРО за непроведення через РРО суми перевищення понад 1 млн грн не буде. А ось  1 січня 2019 р. цей ФОП повинен зустрітися вже з зареєстрованим та готовим до роботи РРО.

Зареєструвати  РРО потрібно завчасно до настання нового кварталу після досягнення доходу в 1 млн грн, або ж з нового кварталу утримуватися від проведення розрахункових операцій до того моменту, поки РРО не буде готовий до роботи.

 

Розрахункова операція та розрахунок готівкою – не одне й те саме

Серед суб'єктів господарювання досить поширена думка, що РРО потрібен лише у разі здійснення готівкових розрахунків за допомогою банкнот і монет (Інструкція №174 визначає готівку як грошові знаки у вигляді банкнот і монет).  Але це не так. Поняття розрахункової операції, яку треба проводити через РРО, ширше, ніж поняття розрахунку готівкою.

Усе про касу і РРО
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Розрахункова операція  -  це приймання  від  покупця  готівкових коштів,  платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації   товарів   (послуг),   видача   готівкових  коштів  за повернутий  покупцем  товар   (ненадану   послугу),   а   у   разі застосування    банківської    платіжної   картки   -   оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в  безготівковій формі  товару  (послуги)  банком  покупця  або,  у разі повернення товару (відмови від послуги),  оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).

Отже, розрахунковою операцією є не лише готівкова оплата товару, а ще й оплата за допомогою банківської платіжної картки, коли оплата ініціюється за допомогою POS-терміналу продавця (банківський еквайринг), або при оплаті карткою через інтернет за допомогою інтернет-еквайрингу. Головна ознака розрахункової операції, яка притаманна їй в переважній більшості випадків – це одночасний обмін товару (послуги) на оплату за них «тут і зараз», при цьому продавець не встановлює особу покупця, адже покупець здійснює оплату негайно, і продавцю не потрібно знати контактні дані покупця. Така оплата не обов’язково може бути готівковою, вона може здійснюватися і безготівково за допомогою банківських карток, але при цьому зберігається анонімність покупця та одночасність отримання ним товару та його оплати. З точки зору ЦКУ це усні правочини, врегульовані ст. 206 ЦКУ.

Тому буде помилкою вважати, що ФОП - «єдинник» уникає необхідності застосовувати РРО, якщо він не буде брати до рук готівку, а замість цього буде приймати оплату, наприклад,  виключно банківськими картками за допомогою POS-терміналу або інтернет-еквайрингу.

Безготівкові розрахунки, які не відповідають визначенню розрахункової операції, відбуваються тоді, коли здійснюється банківський переказ коштів безпосередньо з рахунку покупця на рахунок продавця, або перерахування банком готівки на рахунок продавця за дорученням покупця. Ясна річ, що на безготівкові оплати ніяких чеків на РРО пробивати не потрібно.

Навіть, якщо ФОП ніколи не проводив розрахункових операцій, а працює лише за безготівковим розрахунком через установи банків, йому теж слід пам'ятати про те, що при досягненні обсягу безготівкового доходу в 1 млн грн за календарний рік він стає кандидатом у користувачі РРО. Це означає, що після досягнення вказаного обороту йому вже не можна буде провести жодну розрахункову операцію готівкою або за допомогою POS-терміналу без РРО. Якщо ж такий ФОП буде здійснювати продаж виключно у безготівковій формі, то жодного ризику немає.

Ще  один спосіб уникнути розрахункових операцій – це надання покупцю можливості оплати товарів (послуг) через програмно-технічний комплекс самообслуговування (ПТКС). Продавець, який приймає оплату товарів (послуг) через ПТКС, звільняється від застосування РРО (п. 2 ст. 9 Закону про РРО). Якщо ПТКС належить іншій особі, ніж продавець, то переказ коштів і фіскалізація таких пристроїв – обов'язок таких інших осіб.

 

Якщо обороти уповільнилися

На жаль, правило про застосування РРО працює лише один раз та в одному напрямку: якщо ФОП одноразово досяг річної виручки в 1 млн грн, то він має «подружитися» з РРО назавжди. Так вимагає норма п. 296.10 ПКУ: застосування РРО «продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку». Тобто, якщо в наступних календарних роках його доходи будуть стабільно меншими за 1 млн грн, то це не позбавить його від необхідості застосовувати РРО.

 

Перевищення дозволеного обсягу доходу 1,5 млн грн

Платники єдиного податку ІІ групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу 1,5 млн грн, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІІ групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Як правило, ІІІ група єдиного податку більш приваблива, ніж загальна система оподаткування.

Такі платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15%.

Заява про перехід на ІІІ групу подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу. Якщо таку заяву не подати, то з наступного кварталу після того кварталу, у якому перевищено дохід, ФОП автоматично стає платником податків на загальній системі.

Зазначена норма визначена пп. 3 п. 293.8 ПКУ.

 

Висновки:

  1. При досягненні обороту 1 млн грн у 4 кв. 2018 р. обов'язок щодо застосування РРО виникає з 1 січня 2019 р.;
  2. Якщо після 1 січня 2019 р. відмовитися від розрахункових операцій (зокрема, не приймати готівку та не приймати платежі картками через POS-термінал) та застосовувати розрахунки виключно шляхом банківського переказу, то РРО буде не потрібен;
  3. Якщо після 1 січня 2019 р. буде прийматися готівка та/або  платежі картками через POS-термінал, такі операції потрібно реєструвати через РРО;
  4. Перевищення дозволеного доходу 1,5 млн грн тягне за собою перехід або на ІІІ групу платників ЄП, або на загальну систему оподаткування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024559
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024573
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705