• Посилання скопійовано

Розрахунки з нерезидентами за допомогою корпоративної картки

Підприємство оплачує послуги нерезидента корпоративною картою через сайт постачальника послуг. Підтвердженням такої операції є квитанція про оплату. Чи виникає в даній ситуації валютний контроль (180 днів)? Чи можна віднести оплату до витрат на основі квитанції про оплату та авансового звіту?

В Україні розрахунки з корпоративних карток у сфері ЗЕД заборонені. Відповідно до п. 8.3 Iнструкції №492, кошти з поточного рахунку юрособи не може бути використано за допомогою електронного платіжного засобу для одержання заробітної плати, інших виплат соціального характеру, здійснення розрахунків за зовнішньоторговельними договорами (контрактами), здійснення іноземних інвестицій в Україну та інвестицій резидентів за її межі.

Крім цього, відповідно до ст. 7 Декрету №15-93, розрахунки між резидентами та нерезидентами в межах торговельного обороту здійснюються лише через уповноважені банки в порядку, установленому НБУ.

За порушення резидентами порядку розрахунків, установленого ст. 7 Декрету №15-93, у ст. 16 Декрету №15-93, передбачено відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі, еквівалентному сумі валютних цінностей, що використовувалися при розрахунках, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Нацбанку на день здійснення таких розрахунків.

Отже, розрахунки з корпоративної картки за послуги нерезидентів загрожують підприємству штрафом за порушення валютного законодавства.

Валютний контроль не виникає, оскільки розрахунки здійснюються без укладання ЗЕД-контракту, що також є порушенням законодавства.

 

ПДФО та військовий збір з надміру витрачених коштів

Оскільки надання нерезидентом послуг не підтверджено первинним документом, незважаючи на те, що сама оплата може бути підтверджена банківською випискою з рахунку корпоративної картки, є великий ризик, що податківці при документальній перевірці нарахують ПДФО та військовий збір на суму витрат, що були здійснені з корпоративної картки. З їхньої точки зору, це будуть надміру витрачені кошти, видані під звіт держателю картки, які оподатковуються відповідно до п. 170.9 ПКУ. Суми ПДФО та військового збору утримуються із зарплати держателя картки, при цьому ПДФО нараховується з урахуванням натурального коефіцієнта (п. 164.5 ПКУ).

Якщо кошти, сплачені з корпоративної картки за послуги нерезидента, держатель картки  не буде повертати підприємству, то їх треба списати до складу інших операційних витрат.

Схема бухгалтерських записів буде така:

  • Дт 372 Кт 311 — списання коштів з картки на оплату послуг нерезидента;
  • Дт 949 Кт 372 — списання витрачених коштів до складу інших операційних витрат, якщо вони не повертаються підприємству;
  • або Дт 301, 311 Кт 372 — повернення надміру витрачених підзвітних коштів держателем корпоративної картки — в касу або на рахунок.

Якщо підприємство з обережності утримає ПДФО та ВЗ з зарплати держателя картки, не дочекавшись податкової перевірки, то у нього буде ще одне проведення:

  • Дт 661 Кт 641, 642 — утримання із заробітної плати ПДФО та військового збору.

 

Висновки:

Отже, розраховуватися з нерезидентом за допомогою корпоративної картки підприємства наразі не дозволяє українське законодавство, а також те, що зазвичай такі нерезиденти не надають первинні документи про надання послуг. Тому витрати на оплату послуг нерезидента, що були оплачені з корпоративної картки, не можна провести в обліку підприємства як витрати на оплату певних послуг. Це будуть інші операційні витрати, якщо держатель картки не компенсує підприємству витрачену суму.

Натомість із зарплати держателя картки, на думку автора, доведеться утримати ПДФО (з натуральним коефіцієнтом) та військовий збір на суми, що були оплачені з корпоративної картки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    Сьогодні 11:0422
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247612
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024571
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705