Порядок ведення касової книги та обов'язки касира викладено у розд. IV Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. №148.
У п. 39 цього Положення зазначено, що установи/підприємства відображають у касовій книзі усі надходження і видачу готівки в національній валюті (додаток 5).
Відповідно до п. 5 Пояснень щодо заповнення додатка 5 записи в касовій книзі здійснюються на підставі інформації з касових документів до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містять усі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги нумеруються автоматично в порядку зростання з початку року.
Кожна/кожне установа/підприємство (юрособа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Аркуші касової книги нумеруються та прошнуровуються. Кількість аркушів у касовій книзі засвідчуються підписами керівника та головного бухгалтера установи/підприємства.
Виправлення в касовій книзі не допускаються. Зроблені виправлення підписуються касиром, а також головним бухгалтером або особою, яка його заміняє.
Норми п. 41 Положення №148 дозволяють установам/підприємствам вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів за умови забезпечення належного зберігання касових документів.
Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, повинне забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги («Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира»), які за формою і змістом повинні відтворювати форму та зміст касової книги в паперовому вигляді.
Контроль за правильним веденням касової книги покладається на головного бухгалтера або працівника установи/підприємства, який на це уповноважений керівником (п. 42 Положення №148).
Виходячи з викладеного, зазначимо, що чинним законодавством не передбачено переписування касової книги, яка за формою та змістом відтворює касову книгу в паперовому вигляді.
Податківці ще на початку лютого 2018 року зазначали, що з 05.01.2018 р. слід було застосовувати нові форми касових документів. Але Положенням №148 не встановлено норм щодо можливості використання старих форм, а отже, з 05.01.2018 р. стару форму касової книги не можна було використовувати. Радимо звернутися до Нацбанку за роз’ясненням щодо цього питання.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись