Чи потрібно підприємцю вести товарний облік?
Ні, не потрібно.
Обов'язок ведення обліку товарних запасів встановлено пп. 12 ст. 3 Закону про РРО. Цей пункт зобов'язує суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, вести облік товарних запасів та продавати лише ті товари, що відображені в такому обліку.
Однак, у цьому ж пункті є прямий виняток: "...Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість...".
Цей виняток, у свою чергу, має свої винятки. Вести товарний облік все ж доведеться, якщо ФОП-єдинник (неплатник ПДВ) реалізує:
- технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
- лікарські засоби та вироби медичного призначення;
- ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів та каміння.
Ваша ситуація:
- Ви є ФОП на ІІІ групі єдиного податку за ставкою 5%, тобто не є платником ПДВ;
- Ваші товари (продукти харчування, безалкогольні напої, засоби гігієни, побутова хімія) не належать до перелічених вище ризикових груп.
Висновок: Ви повністю підпадаєте під дію винятку, встановленого пп. 12 ст. 3 Закону про РРО, і не зобов'язані вести товарний облік за Порядком, затвердженим Наказом Мінфіну від 03.09.2021 р. №496.
Чи потрібно мати та зберігати документи, що підтверджують придбання товарів?
Це питання має дві площини: податкове законодавство та законодавство про захист прав споживачів.
а) З точки зору податкового законодавства:
Ні, не обов'язково. Податковий кодекс України не містить прямої вимоги для ФОП-єдинника 3 групи (неплатника ПДВ) зберігати первинні документи на придбаний товар для цілей оподаткування. Оскільки у вас немає обов'язку вести товарний облік, то і вимога надавати податківцям під час перевірки документи, що підтверджують походження товарів (яка випливає з п. 12 ст. 3 Закону про РРО), на вас не поширюється.
Разом з тим наявність документів доводить законність походження товарів, що реалізуються. У разі перевірки податкові органи можуть поставити питання щодо джерела надходження товару. Тому документи, які підтверджують придбання товарів, доречно таки мати і зберігати протягом встановлених термінів.
б) З точки зору законодавства про захист прав споживачів та безпеку продукції:
Так, обов'язково. Відсутність документів про походження та якість товару є порушенням, контроль за яким здійснює Держпродспоживслужба.
Обґрунтування:
Для харчових продуктів:
- Відповідно до Закону «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», заборонено продавати харчові продукти без супровідних документів, що підтверджують їх походження, якість та безпеку. Такі товари вважаються небезпечними;
- Правила роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджені наказом Мінекономіки від 11.07.2003 №185, також забороняють приймати та продавати товари, що надійшли без належних супровідних документів.
Для нехарчових продуктів (побутова хімія, засоби гігієни):
- Закон «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлює: якщо під час перевірки суб'єкт господарювання не може надати документацію, що дозволяє встановити виробника або постачальника продукції, то саме цей суб'єкт господарювання (тобто ви як продавець) вважається особою, що ввела таку продукцію в обіг;
- Якщо така продукція виявиться небезпечною або не відповідатиме встановленим вимогам, на вас можуть бути накладені значні штрафи.
Висновки:
Документи на товар: З точки зору податкового законодавства, ви не зобов'язані мати первинні документи на придбання товару. Однак, з точки зору законодавства про захист прав споживачів, наявність документів, що підтверджують походження, якість та безпеку товарів (особливо харчових продуктів), є обов'язковою. Їх відсутність створює значні ризики штрафів від Держпродспоживслужби;
Товарний облік: Ви не зобов'язані вести облік товарних запасів за формою, затвердженою Наказом Мінфіну №496. Цей обов'язок не поширюється на ФОП – платників єдиного податку, які не є платниками ПДВ та не торгують ризиковими групами товарів.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити