Відповідно до пп. 291.5.3 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 квадратних метрів.
Таким чином, якщо ФОП надає в оренду земельну ділянку площею більше 0,2 гектара, він не може бути платником ЄП групи 3 і повинен перейти на загальну систему оподаткування.
Якщо земельна ділянка має більшу площу, то ФОП на ЄП групи 3, щоб мати можливість перебувати на ЄП, має право здавати в оренду тільки частину цієї ділянки в розмірі не більше 0,2 гектара, але тільки за умови, що інші частина ділянки не здається в оренду. Про це можна почитати тут.
Схожий висновок читаємо і у відповіді ДПС на питання в ЗІР (107.01.02): «Чи має право ФОП – платник ЄП (крім е-резидента) надавати в оренду одну з частин нерухомого майна та/або один з об’єктів нерухомого майна як ФО – не СГ, якщо загальна площа житлових приміщень та/або їх частин не перевищує 400 кв. метрів, нежитлових приміщень (споруд, будівль) та/або їх частин не перевищує 900 кв. метрів?».
ДПС зазначає, що фізична особа – підприємець у разі надання в оренду частину нерухомого майна як фізична особа – не суб’єкт господарювання, а іншу частину як фізична особа – підприємець не має права застосовувати спрощену систему оподаткування. Така фізична особа може надавати нерухомість в оренду як фізична особа – підприємець за загальною системою оподаткування або як фізична особа – не суб’єкт господарювання.
Якщо земельна ділянка оформлена у власність ФОП, то, на наш погляд, передати її в оренду від імені фізособи немає можливості. Таким чином, надавати ділянку, площа якої перевищує 0,2 гектара, в оренду, ФОПу можна тільки після переходу на загальну систему оподаткування, або переоформити землю на себе як на фізособу.
Про земельну ділянку, яка оформлена у власність ФОП, можна почитати тут.
Проте такі випадки є скоріше помилковим виключенням, ніж правилом. Мінюст зазначає, що при проведенні державної реєстрації права власності на об’єкти нерухомості суб’єктом права власності визнається саме фізична особа, яка може бути власником будь-якого майна, за виключенням майна, що не може перебувати у власності фізичної особи
Чи може ФОП, який має зареєстрований вид діяльності за КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» здавати майно, в тому числі земельну ділянку, як фізособа?
На погляд податкової служби, не може. Про це можна почитати тут.
Подібне читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (107.01.04): «Чи може ФОП – платник ЄП другої групи надавати в оренду нерухомість ЮО як ФО, якщо такий вид діяльності зазначено у реєстрі платників ЄП?».
ДПС відповідає, що фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи, яка обрала вид господарської діяльності «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна», що зазначений у реєстрі платників єдиного податку, не має права надавати в оренду нерухомість юридичній особі як фізична особа.
Можна надавати земельну ділянку в оренду фізособою, а не ФОП, якщо діяльність з надання в оренду не зазначена в реєстрі платників ЄП. Таку відповідь дає ДПС на питання в ЗІР (107.01.02): «Чи може ФОП бути платником ЄП, якщо надає нерухоме майно в оренду як ФО і такий вид діяльності не зазначено в реєстрі платників ЄП?».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити