Щодо строку позовної давності в період карантину і воєнного стану
На період карантину (COVID-19) і воєнного стану строки давності подовжуються (див. пп. 12, пп. 19 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦКУ).
Останній день карантину був 30.06.2023 р. Але на момент підготовки цієї консультації (11.07.2023 р.) воєнний стан, на жаль, ще триває. Тому в період карантину, воєнного стану строк давності не може закінчитися.
Наприклад, якщо заборгованість виникла до початку карантину і на дату такого початку сплив тільки один рік, то продовження строку буде лише вже після закінчення воєнного стану. І лише після закінчення воєнного стану слід буде чекати ще два роки до завершення загального строку позовної давності три роки.
Включення списаної заборгованості до складу оподатковуваного доходу
Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (108.01.02): "Чи є доходом ЮО – платника ЄП третьої групи, яка обрала особливості оподаткування на період дії воєнного стану, сума списаної кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності?".
ДПС відповідає, що так, є доходом.
Свій висновок ДПС обгрунтовує таким чином:
Для юридичної особи – платника ЄП третьої групи доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ (пп. 2 пп. 292.1 ПКУ).
До суми доходу платника ЄП третьої групи, який є платником ПДВ за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (абз. 3 пп. 292.3 ПКУ).
Для платника ЄП третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (абз. 1 пп. 292.6 ПКУ).
Водночас, пп. 292.13 ПКУ визначено, що дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ.
Юридичні особи – платники ЄП третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ПКУ (абз. 5 пп. 296.1 ПКУ). Юридичні особи - платники ЄП третьої групи відповідно до абзацу третього пп. 44.2 ПКУ ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою Мінфіном.
Пунктом 5 НП(С)БО 11 визначено, що зобов’язання визначається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.
На підставі наведених норм законодавства ДПС і висновує, що сума списаної кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності включається до доходу юридичної особи – платника ЄП третьої групи, яка обрала особливості оподаткування на період дії воєнного стану.
Таким чином, списана заборгованість включається до оподатковуваного доходу платника ЄП.
Щоправда, ДПС розглядає ситуацію списання заборгованості, за якою сплив строк позовної давності. Хоча, як ми зазначили вище, це не може відбуватися в період дії карантину і воєнного стану.
На наш погляд, в розглядуваній ситуації підприємству потрібно дочекатися спливу строку позовної давності, який відбудеться вже після закінчення воєнного стану. І тільки тоді списувати заборгованість. Оподаткування списаної заборгованості залежатиме від системи оподаткування, на якій підприємство перебуватиме на момент такого списання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити