• Посилання скопійовано

Неприбуткова організація орендує приміщення у ФОП чи фізособи: яке оподаткування?

Чи має право неприбуткова організація взяти в оренду у підприємця-платника ЄП ІІІ групи або у фізособи частину житлового приміщення? Які податки при цьому має сплатити фізособа і неприбуткова організація?

Чи має право неприбуткова організація взяти в оренду у фізособи частину житлового приміщення? Які податки при цьому має сплатити фізособа і неприбуткова організація?

Згідно з ст. 6 ЖКУ та ч. 1 ст. 383 ЦКУ встановлено заборону на ведення у житлових приміщеннях промислового виробництва. Щодо інших видів діяльності такої заборони законодавством чітко не встановлено. 

Згідно з ст. 150 ЖКУ та ст. 319-320 ЦКУ громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди. 

При цьому, згідно з ч. 5 ст. 319 ЦКУ власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

А відповідно до ч. 2 ст. 813 ЦКУ зазначено, якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб. Втім, невідповідність договору оренди житлового приміщення вказаній нормі не робить його нікчемним. Він може бути оспорений тільки в суді. 

Якщо витрати на оренду приміщення здійснюються з метою утримання організації або реалізації її статутних цілей і завдань (пп. 133.4.2 ПКУ), то питання про позбавлення організації статусу неприбутковості стояти не повинно.

Таким чином, хоч укладення договору оренди житлового приміщення для інших цілей, ніж проживання в ньому людей, формально і не допускається за чинним законодавством, відсутність прямих заборон і відповідних санкцій робить це розповсюдженою практикою. 

Разом з тим, відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ податковим агентом платника податку-орендодавця фізичної особи, буде виступати орендар, тобто неприбуткова організація. Ставка ПДФО при цьому буде складати 18% (пп. 167.1 ПКУ) та ВЗ у розмірі - 1,5%.

 

Чи має право неприбуткова організація взяти в оренду у підприємця-платника ЄП ІІІ групи частину житлового приміщення?

Відразу зазначимо, що платники єдиного податку третьої групи мають право надавати житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 400 кв.м., юридичним особам – суб’єктам господарювання будь-якої організаційно-правової форми (пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

Тож, виходить, що неприбуткова організація може орендувати житлове приміщення у ФОП на ЄП ІІІ групи, але з урахуванням вищезазначених норми ЖКУ та ЦКУ.

При цьому неприбуткова організація не є податковим агентом ФОПа на ЄП ІІІ групи щодо сплати податків до бюджету. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

 • Розрахунок частки для ст. 199 ПКУ платнику, що перейшов з ЄП
  Підприємство з 01.05.22 по 01.08.23 рр. перебувало на ЄП (2%). За 2022 рік у грудні перерахунок частки для ст. 199 ПКУ і коригування зведених ПН не робили. Останній розрахунок був за підсумками 2021 року. Чи потрібно робити такий перерахунок за 2022 рік і коригування зведених ПН після повернення з 01.08.2023 р. на загальну систему і ПДВ? Яку частку застосовувати в серпні 2023 р.?
  19.09.202327
 • Зразок заяви ФОПа - "єдинника" про зміну податкової адреси
  Як заповнити заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, якщо ФОП змінив податкову адресу?
  14.09.202359
 • Код КВЕД для отримання ФОПом оплати за втрачений посуд
  ФОП на ЄП здійснює діяльність за основним кодом КВЕД 56.10 «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування». Інколи клієнти розбивають посуд, зникають ножі, вилки, за що клієнт відшкодовує кошти. Чи може ФОП додати код КВЕД 47.59, щоб проводити через РРО отримання коштів за втрачений посуд та столові приналежності?
  05.09.202344
 • З якої дати не сплачувати ЄП IV групи за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами?
  Підприємство – платник ЄП IV групи 16.05.2023 р.подало до місцевої військової адміністрації заяву на звільнення від сплати податків внаслідок потенційного забруднення земельних ділянок вибухонебезпечними предметами з 11.11.2022 р. 31.12.2023 р. (бойові дії та тимчасова окупація були до 11.11.2022 р.). Підтвердження — інтерактивна карта ДСНС, заява до ДСНС на розмінування. З якої дати буде пільга?
  30.08.202314
 • Чи може ФОП на ЄП надавати медіаційні послуги?
  Чи може ФОП на ЄП ІІІ групи (5%) надавати медіаційні послуги? Якщо можна, то за яким кодом КВЕД здійснюється така діяльність?
  25.08.202344