Чи має право неприбуткова організація взяти в оренду у фізособи частину житлового приміщення? Які податки при цьому має сплатити фізособа і неприбуткова організація?
Згідно з ст. 6 ЖКУ та ч. 1 ст. 383 ЦКУ встановлено заборону на ведення у житлових приміщеннях промислового виробництва. Щодо інших видів діяльності такої заборони законодавством чітко не встановлено.
Згідно з ст. 150 ЖКУ та ст. 319-320 ЦКУ громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
При цьому, згідно з ч. 5 ст. 319 ЦКУ власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
А відповідно до ч. 2 ст. 813 ЦКУ зазначено, якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб. Втім, невідповідність договору оренди житлового приміщення вказаній нормі не робить його нікчемним. Він може бути оспорений тільки в суді.
Якщо витрати на оренду приміщення здійснюються з метою утримання організації або реалізації її статутних цілей і завдань (пп. 133.4.2 ПКУ), то питання про позбавлення організації статусу неприбутковості стояти не повинно.
Таким чином, хоч укладення договору оренди житлового приміщення для інших цілей, ніж проживання в ньому людей, формально і не допускається за чинним законодавством, відсутність прямих заборон і відповідних санкцій робить це розповсюдженою практикою.
Разом з тим, відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ податковим агентом платника податку-орендодавця фізичної особи, буде виступати орендар, тобто неприбуткова організація. Ставка ПДФО при цьому буде складати 18% (пп. 167.1 ПКУ) та ВЗ у розмірі - 1,5%.
Чи має право неприбуткова організація взяти в оренду у підприємця-платника ЄП ІІІ групи частину житлового приміщення?
Відразу зазначимо, що платники єдиного податку третьої групи мають право надавати житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 400 кв.м., юридичним особам – суб’єктам господарювання будь-якої організаційно-правової форми (пп. 3 п. 291.4 ПКУ).
Тож, виходить, що неприбуткова організація може орендувати житлове приміщення у ФОП на ЄП ІІІ групи, але з урахуванням вищезазначених норми ЖКУ та ЦКУ.
При цьому неприбуткова організація не є податковим агентом ФОПа на ЄП ІІІ групи щодо сплати податків до бюджету.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити