Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону про валюту, у разі встановлення Нацбанком граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Нацбанком граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
В даному випадку авансового платежу не буде, товар імпортується на умовах подальшого платежу (якого не буде), або безоплатно. В обох випадках такий імпорт не підлягає валютному нагляду. Податківці також не контролюють ЗЕД-розрахунки платників.
Відповідно до пп. 292.3 ПКУ, до суми доходу платника ЄП третьої групи, який є платником ПДВ, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Решта платників ЄП, в тому числі і ФОПи ІІ групи, не включають ці суми до свого доходу.
А якщо між сторонами укладено письмову домовленість про списання кредиторської заборгованості до спливу строку позовної давності? На питання: «Чи вважаються безоплатно отриманими товари (роботи, послуги) та чи включається їх вартість до доходу ФОП – платника єдиного податку у випадку списання кредиторської заборгованості до закінчення терміну позовної давності?» податківці відповідають: якщо за домовленістю сторін кредиторська заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги), списана до закінчення терміну позовної давності, то товари (роботи, послуги) є безоплатно отриманими, оскільки особа, яка передала їх не вимагає компенсації їх вартості. Вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до доходу платника єдиного податку у звітному періоді, в якому досягнуто домовленість щодо прощення заборгованості.
Якщо жодних письмових домовленостей не буде зафіксовано, ситуацію можна розглядати під іншим кутом: неоплачені товари можуть розглядатися як безоплатно отримані. У "ЗІР", категорії 107.01.03, питання: «Чи включається до доходу ФОП платника ЄП вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг)?» податківці пишуть, що вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг) згідно з нормами пп. 292.3 ПКУ не включається до суми доходу ФОП – платника ЄП. Разом з тим, вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг) включається до загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, тому така особа повинна подати річну декларацію з податку на доходи фізичних осіб та сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у такій податковій декларації. Тож є ризик того, що вартість імпортованих, але не оплачених товарів податківці включать до доходу фізособи, який оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.
Як бачимо, є досить реальний ризик того, що податківці врахують вартість таких товарів в дохід ФОПа або фізособи.
Відповідно до пп. 291.6 ПКУ, платники ЄП першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). В даному випадку ФОП придбаває товари, а не продає, тож цей пункт не застосовується. Загалом, така операція з імпорту товару без його оплати не суперечить правилам роботи на ІІ групі ЄП, тож ми не вбачаємо підстав для переходу на загальну систему.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити