Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Чи може ФОП – «єдинник» продавати свої товари за договорами комісії?

ФОП на ІІ групі ЄП за договором підряду замовляє пошиття одягу у іншого ФОПа. Отриманий одяг передає наступному ФОПу на реалізацію за договором комісії. Чи може ФОП на ІІ групі ЄП здійснювати такі операції?

Так, може. 

Згідно з пп. 2 п. 291.4 ПКУ, ФОП на ЄП групи ІІ мають право здійснювати діяльність з продажу товару. Причому мають право продавати цей товар будь-яким особам – як юридичним, так і фізичним, незалежно від системи оподаткування, на якій перебувають такі покупці.  Але якщо вони мають право продавати товари, то щоб продати, вони мають ці товари купити.

Отримання одягу за договором підряду – це фактично придбання товару. 

 

Щодо продажу за договором комісії

Як вже сказано, ФОП на ЄП групи ІІ має право здійснювати діяльність з продажу товару. Причому ПКУ не обмежує способи продажу товару. Це може бути продаж і за прямими договорами продажу між ФОП продавцем і покупцем. Або за посередницькими договорами, наприклад, комісії, де ФОП продавець на ЄП групи ІІ виступає комітентом.

За договором комісії комітент доручає комісіонеру вчиняти правочини від імені комісіонера, але за рахунок комітента (див. ст. 1011 ЦКУ).

В ситуації, яку ми розглядаємо, комітент (ФОП на ЄП групи ІІ) доручає комісіонерові (іншому ФОП) продати товари, які належать комітенту. Причому всі отримані від продажу товару кошти, які отримав комісіонер, належать комітенту. 

Поряд з цим, відповідно до ст. 1013 ЦКУ комітент повинен виплатити комісіонерові плату за надані послуги комісії. Здебільшого комісійним договором визначають, що комісіонер утримує власну плату з коштів від продажу, перераховуючи комітенту кошти від продажу за мінусом своєї винагороди.

Але у випадку, якщо комітент та/чи комісіонер є платниками ЄП груп 1 – 3, робити цього не варто. 

Адже відповідно до п. 291.6 ПКУ платники ЄП груп І - ІІІ повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Тобто, в ситуації, яку ми розглядаємо, комітент (ФОП на ЄП групи ІІ) повинен отримати від комісіонера всі кошти від продажу товару і окремо коштами сплатити комісійну винагороду комісіонерові.

А якщо комісіонер утримає свою винагороду з коштів від продажу, це вважатиметься заліком заборгованості за винагородою із заборгованістю за проданими товарами. Залік заборгованості – це негрошова форма оплати.

Наслідки для ФОП на ЄП групи ІІ здійснення заліку заборгованостей:

  • на суму доходу від продажу, яка отримана не коштами від комісіонера, а внаслідок зарахування заборгованості з отриманої комісійної винагороди, ставка ЄП – 15% (див. пп. 3 п. 293.4 ПКУ);
  • ФОП має перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (див. п. 4 пп. 298.2.3 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
2 група ЄП , Єдиний податок , Підприємці , Договір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі