• Посилання скопійовано

Чи може ФОП – «єдинник» продавати свої товари за договорами комісії?

ФОП на ІІ групі ЄП за договором підряду замовляє пошиття одягу у іншого ФОПа. Отриманий одяг передає наступному ФОПу на реалізацію за договором комісії. Чи може ФОП на ІІ групі ЄП здійснювати такі операції?

Так, може. 

Згідно з пп. 2 п. 291.4 ПКУ, ФОП на ЄП групи ІІ мають право здійснювати діяльність з продажу товару. Причому мають право продавати цей товар будь-яким особам – як юридичним, так і фізичним, незалежно від системи оподаткування, на якій перебувають такі покупці.  Але якщо вони мають право продавати товари, то щоб продати, вони мають ці товари купити.

Отримання одягу за договором підряду – це фактично придбання товару. 

 

Щодо продажу за договором комісії

Як вже сказано, ФОП на ЄП групи ІІ має право здійснювати діяльність з продажу товару. Причому ПКУ не обмежує способи продажу товару. Це може бути продаж і за прямими договорами продажу між ФОП продавцем і покупцем. Або за посередницькими договорами, наприклад, комісії, де ФОП продавець на ЄП групи ІІ виступає комітентом.

За договором комісії комітент доручає комісіонеру вчиняти правочини від імені комісіонера, але за рахунок комітента (див. ст. 1011 ЦКУ).

В ситуації, яку ми розглядаємо, комітент (ФОП на ЄП групи ІІ) доручає комісіонерові (іншому ФОП) продати товари, які належать комітенту. Причому всі отримані від продажу товару кошти, які отримав комісіонер, належать комітенту. 

Поряд з цим, відповідно до ст. 1013 ЦКУ комітент повинен виплатити комісіонерові плату за надані послуги комісії. Здебільшого комісійним договором визначають, що комісіонер утримує власну плату з коштів від продажу, перераховуючи комітенту кошти від продажу за мінусом своєї винагороди.

Але у випадку, якщо комітент та/чи комісіонер є платниками ЄП груп 1 – 3, робити цього не варто. 

Адже відповідно до п. 291.6 ПКУ платники ЄП груп І - ІІІ повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Тобто, в ситуації, яку ми розглядаємо, комітент (ФОП на ЄП групи ІІ) повинен отримати від комісіонера всі кошти від продажу товару і окремо коштами сплатити комісійну винагороду комісіонерові.

А якщо комісіонер утримає свою винагороду з коштів від продажу, це вважатиметься заліком заборгованості за винагородою із заборгованістю за проданими товарами. Залік заборгованості – це негрошова форма оплати.

Наслідки для ФОП на ЄП групи ІІ здійснення заліку заборгованостей:

  • на суму доходу від продажу, яка отримана не коштами від комісіонера, а внаслідок зарахування заборгованості з отриманої комісійної винагороди, ставка ЄП – 15% (див. пп. 3 п. 293.4 ПКУ);
  • ФОП має перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (див. п. 4 пп. 298.2.3 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Послуги з оренди: надавати від ФОПа чи фізособи?
    Фізособа має у своїй власності та хоче здавати в оренду лінії (верстати) по прокату металу. Ця фізособа також зареєстрована як ФОП – платник ЄП II групи. Чи може просто фізособа здавати в оренду ці лінії? Чи це можливо робити тільки від ФОП ?
    27.06.202558
  • Чи буде дохід у ФОПа - "єдинника" при передачі майна за договором позички?
    ФОП на ІІІ групі ЄП здає в оренду частину нежитлового приміщення ФОПу на ІІ групі для ведення господарської діяльності, але на безоплатній основі. Чи правомірний такий договір і чи не буде негативних податкових наслідків для орендодавця?
    26.06.2025197
  • Ресторанне господарство "єдинника" ІІ групи: обслуговування юросіб
    Чи може ФОП на ІІ групі ЄП з КВЕДом 56.10 "Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування" приймати замовлення на ресторанне обслуговування (у своєму приміщенні) від держустанови або юрособи на загальній системі? Як правильно оформити такі відносини? Які документи є обов'язковими і як мають проводитись розрахунки, зокрема, безготівково?
    23.06.202572
  • ФОП - "єдинник" організовує семінар за кордоном: чи можна?
    ФОП на ІІІ групі ЄП (без ПДВ, основний КВЕД 82.30) організовує виїздний закордонний семінар. Немає можливості офіційних платежів за кордоном, адже провадження підприємницької діяльності має бути на території України. Погодили інший формат оплати за межами країни. Але сам трансфер (Київ - Вроцлав) хочуть сплатити офіційно з р/р. Які ризики для ФОПа при даній операції? Тобто сплата транспортних послуг для інших людей - учасників семінару. Актом перевізник закриє, проте є сумніви, чи не виникнуть проблеми?
    23.06.202528
  • ФОП-«єдинник» переходить на загальну систему оподаткування: коли реєструватися платником ПДВ?
    ФОП – платник єдиного податку (ЄП) II групи перевищив річний ліміт доходу та переходить на загальну систему оподаткування з наступного кварталу. В який строк необхідно подати заяву про реєстрацію платником ПДВ: одночасно із заявою про відмову від ЄП чи з першого числа кварталу, в якому відбудеться перехід?
    19.06.202526