• Посилання скопійовано

Відпустка в підприємця на єдиному податку - тільки за умови відсутності найманих працівників

За яких умов платники єдиного податку першої та другої групи мають право на відпустку?

Відповідно до п. 295.5 ПКУ: «платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки». Отже, якщо платники ЄП першої і другої груп не використовують працю найманих осіб1, то вони


мають право на місячну відпустку протягом календарного року (про відсутність у фізособи-підприємця найманих працівників повідомлялося у рядку 9 Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування).

Якщо ж платник ЄП другої групи2 у заяві на реєстрацію зазначив найманих працівників, а за якийсь час вони звільнилися, чи має він право скористатися нормою п. 295.5 ПКУ? Так. Тому якщо, приміром, підприємець другої групи ЄП у I кварталі мав найманого працівника, але на дату подання заяви на відпустку до органу ДПС трудові відносини з таким працівником були розірвані, то немає обмежень, за яких підприємець не може скористатися нормою п. 295.5 ПКУ. Тому такий підприємець може скористатись правом на щорічну відпустку та не сплачувати єдиний податок за місяць, у якому перебуватиме у відпустці. В такому випадку інформацію про відсутність найманих працівників підприємець зазначає у заяві на відпустку.

1 Йдеться про найманих працівників, оформлених за трудовим договором.

2 Для платників ЄП першої групи пунктом 291.4 ПКУ відразу встановлено заборону викорис- товувати працю найманих працівників.

Немає офіційних роз'яснень щодо ситуації, якщо у платника ЄП другої групи є наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами та у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку. З погляду трудового законодавства такі особи вважаються найманими працівниками, адже трудові відносини з ними не розірвано. З іншого боку, є пп. 291.4.1 ПКУ, згідно з яким: «При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку — фізичною особою, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку». Зазначені особи хоч і вважаються найманими, але не вважаються такими, що перебувають у трудових відносинах.

Саме тому якщо у підприємця другої групи ЄП є найманий працівник, але він перебуває, приміром, у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, то, на нашу думку, він матиме право на щорічну відпустку. Але варто скористатися правом подати запит до органів ДПСУ щодо такої ситуації, з метою розуміння позиції контролюючого органу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»