Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Орендар сплачує комунальні платежі за орендодавця платника ЄП: які наслідки?

ФОП - платник ЄП ІІІ групи орендує приміщення у юрособи (також платника ЄП ІІІ групи). Орендар сплачує комунальні платежі самостійно на рахунки надавачів таких послуг без укладання окремого договору (договором оренди це передбачено). Які податкові наслідки для орендодавця?

У першу чергу розглянемо взагалі можливість сплати комунальних послуг орендарем без укладання окремого договору з надавачами таких послуг. Тут необхідно звернути увагу, що оскільки договір про надання комунальних послуг укладено між орендодавцем та надавачем комунальних послуг, то фактичним отримувачем таких послуг є саме орендодавець і, відповідно, саме на нього покладається обов'язок із сплати таких платежів. Однак, п. 1 ст. 528 ЦКУ визначено, що виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто. У цьому разі кредитор зобов'язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

Тобто, ЦКУ дозволяє покласти обов'язок із такої сплати на іншу особу, якщо це передбачено договором з такою особою.

Тепер розглянемо безпосередньо таку можливість у орендодавця платника ЄП. За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності (ст. 283 ГКУ).

Орендна плата – це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 286 ГКУ).

Згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом юридичної особи платника єдиного податку є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

Тобто сума, що згідно з договором оренди компенсується орендарем орендодавцю (без укладання орендарем договору на надання комунальних послуг самостійно) є складовою орендної плати. А отже, є доходом такої юридичної особи - орендодавця.

При цьому, пп. 291.6 ПКУ встановлено, що платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

А в даному випадку, коли орендодавець, платник ЄП, покладає на орендаря обов’язок із сплати комунальних платежів на орендаря (на підставі ст. 528 ЦКУ) він фактично здійснює розрахунки у негрошовій формі, оскільки орендар частину «орендної плати» визначеної договором (у вигляді комунальних платежів) сплачує не безпосередньо на рахунок орендодавця, а шляхом погашення заборгованості такого орендодавця перед підприємством, що надає комунальні послуги.

В обліку відповідно такі взаємовідносини між сторонами будуть виглядати так:

  • Дт 903 Кт 631 – нараховано комунальні платежі на орендодавця;
  • Дт 361 Кт 703 – нараховано орендну плату у розмірі комунальних платежів на орендаря;
  • Дт 631 Кт 361 – орендарем сплачено комунальні платежі на рахунок підприємства, що їх надає.

Тому вважаємо, що в даному випадку, податківці саме так будуть класифікувати такі розрахунки, а отже, орендодавець - платник ЄП може втратити свій статус «спрощенця» (оскільки здійснює розрахунки у негрошовій формі).

Тому тут вбачається лише два безпечних варіанти:

  • або орендар укладає з надавачем комунальних послуг окремий договір і сплачує за ним (сплачена сума комунальних платежів не буде доходом орендодавця). В обліку орендодавця сума нарахувань комунальних платежів на орендаря, підприємствами, що надають такі послуги, не відображається;
  • або орендар сплачує вартість комунальних послуг безпосередньо на рахунок орендодавця, а той, своєю чергою, сплачує їх підприємствам – надавачам комунальних послуг (сума комунальних платежів включається до доходу орендодавця). В такому випадку в обліку, як і було зазначено вище, сума комунальних платежів включається до витрат орендодавця, сума отриманої компенсації від орендаря до складу доходу (рахунок 703), однак при цьому присутні саме грошові розрахунки (записи Дт 311 Кт 361 та Дт 631 Кт 311).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Оренда , Послуги , Договір , Комунальні послуги

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі