Чи можливо отримати дорогоцінні метали в позику?
Наразі Мінфіном затверджено Методичні рекомендації №780, яких повинні притримуватися і фізособи-підприємці.
Зокрема, у п. 1.2 Методрекомендації №780 визначено, що одержання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння - це набуття у власність, приймання на комісію або під заставу, скуповування, приймання на відповідальне зберігання або на умовах давальницької сировини для виготовлення виробів або переробки дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.
При цьому, згідно з ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Таким чином, на думку автора, приймання в позику (в тому числі і безоплатно) дорогоцінних металів не порушує норми Методрекомендацій №780, оскільки договір позики передбачає набуття права власності на такі метали їх отримувачем.
Водночас, варто зауважити декілька моментів:
- Договір позики краще укласти все ж таки в письмовій формі;
- Зазначити в договорі позики те, що позика надається без нарахування відсотків або інших компенсацій;
- Зазначити родові ознаки речі, яка передається у позику (наприклад, вид металу, його вагу, пробу);
- Вказати термін, у який предмет позики повинно бути повернуто.
Окрім цього в момент отримання та повернення дорогоцінних металів варто скласти акт приймання - передачі, яким засвідчити те, що майно було отримано/повернено.
Єдиний податок
Відповідно до пп. 292.3 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається, зокрема, вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).
Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
Оскільки договором позики передбачено повернення отриманого майна, відповідно його вартість не включається до доходу платника єдиного податку. При цьому зауважимо, що законодавчо не встановлено строків, протягом яких таке майно повинно бути повернено, оскільки строк повернення в 12 календарних місяців встановлено лише для поворотної фінансової допомоги (яка надається у грошовій формі).
ПДФО та військовий збір
Як при отриманні, так і при поверненні дорогоцінних металів за договором позики (за умови, що він не передбачає нарахування відсотків) оподатковуваного доходу не виникає, оскільки фактично фізособа надає своє майно у користування, а потім отримує його назад без виникнення доходу.
У формі №1ДФ, на нашу думку, повернення майна за договором позики відображати також не потрібно, оскільки ознаку доходу «153» передбачено саме для сум поворотної фінансової допомоги (тобто в грошовому виразі), а в даному випадку дохід не виникає взагалі, оскільки договором оплату за позику не передбачено.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись