• Посилання скопійовано

Чи можна працювати без застосування касового апарата підприємцю на загальній системі?

Я є підприємцем на загальній системі. Вид діяльності — здавання в оренду власного нежитлового приміщення. Чи можна працювати без застосування касового апарата, просто видаючи корінець від прибуткового касового ордера і записуючи надходження коштів до книги доходів?

На підставі п. 177.10 ПКУ підприємці на загальній системі оподаткування використовують реєстратори розрахункових операцій (далі — РРО) відповідно до Закону про РРО. Так, ст. 3 Закону про РРО встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (тобто із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів) зобов'язані під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням розрахункових документів встановленої форми. При цьому особі, яка купує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, такий суб'єкт господарювання повинен надати розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. Є лише один виняток із цього правила на підставі ст. 5 вищезгаданого Закону — якщо з технічних причин (наприклад, внаслідок відключення електроенергії) неможливо проводити операції через РРО, суб'єкт господарювання може використовувати зареєстровані у встановленому законодавством порядку книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки.


Право не застосовувати РРО окремим особам встановлено ст. 9 Закону про РРО. Так, п. 1 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не проводити через РРО операції з продажу продукції власного виробництва та надання послуг з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів і видачею відповідних квитанцій, підписаних і засвідчених печаткою у встановленому законодавством порядку, але тільки юридичним особам. Відповідно до Положення №637, виписування прибуткових касових ордерів підприємцями не передбачене.

Пункт 6 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не проводити через РРО операції з надання послуг підприємцями, але лише тими, які перебувають на єдиному податку.

Пункт 8 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не проводити через РРО операції з надання послуг, наданих лише тими особами, які придбали пільговий торговий патент, а він поширюється лише на види діяльності, встановлені п. 267.2 ПКУ, куди послуги з оренди нежитлового приміщення не входять. Таким чином, на підприємців на загальній системі оподаткування, що надають послуги з оренди, ця пільга не поширюється.

Тож розрахунки з отримання орендної плати підприємцем на загальній системі оподаткування без використання РРО повинні проводитися тільки в безготівковій формі, тобто шляхом перерахування коштів з рахунка орендаря на рахунок орендодавця.

До безготівкової форми розрахунків для одержувача коштів належать і операції зі сплати орендарем орендної плати шляхом внесення готівкових коштів на поточний рахунок орендодавця через банк (пункт 2.5 Положення №637).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»