• Посилання скопійовано

Перехід зі «спрощенки» на сплату податку на прибуток: що з оподаткуванням?

У 2017 р. підприємство було на спрощеній системі оподаткування. З 2018 р. підприємство стало платником податку на прибуток. У 2017 р. було складено акти виконаних робіт, оплата за якими надійде у 2018 р. Як оподатковуються перехідні операції?

Оскільки підприємство з І кварталу 2018 р. перейшло на сплату податку на прибуток, то відповідно об’єкт оподаткування у нього визначається за правилом ст. 137 ПКУ. Зокрема, відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

У бухобліку відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід  визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання. При цьому, згідно з п. 6 П(С)БО 15  перерахований аванс не визнається доходом. 

Отже, оскільки операція з надання послуг відбулася під час перебування такого платника податку на ЄП, а оплата відбулася вже під час перебування на загальній системі, то відповідно сума наданих послуг не потрапить до доходу підприємства як «єдинника», а сума отриманої в наступному році оплати відповідно не вплине на об’єкт оподаткування податком на прибуток у році, коли таке підприємство перейшло на сплату податку на прибуток.

На цей випадок передбачено норму пп. 140.5.12 ПКУ, яка передбачає, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування.

Проте, оскільки така податкова різниця міститься у ІІІ розділі ПКУ, то застосовувати її в обов'язковому порядку повинні лише ті платники податку, які перевищили річний дохід в 20 млн грн, або ті, які прийняли рішення застосовувати податкові різниці за власним бажанням (пп. 134.1.1 ПКУ).

При цьому, річний податковий (звітний) період установлюється в тому числі для платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році (пп. 137.5 ПКУ).

Таким чином, якщо за результатами 2018 року платник податку не перевищив розмір доходу у 20 млн гривень, то застосовувати зазначену різницю не потрібно, відповідно така операція не буде оподатковуватися ані єдиним податком, ані податком на прибуток.

У разі ж якщо підприємство перевищить дохід у 20 млн гривень за 2018 рік, або прийме рішення застосовувати податкові різниці за власним бажанням, то сума перехідних операції збільшить фінансовий результат до оподаткування шляхом відображення її у додатку РІ (рядок 3.1.12). При цьому в бухобліку таке коригування не буде відображатися (оскільки воно впливає лише на податковий облік платника податку). У бухобліку дохід повинен бути відображений у 2017 році на підставі акту наданих послуг.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202437
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485