• Посилання скопійовано

Перехід зі «спрощенки» на сплату податку на прибуток: що з оподаткуванням?

У 2017 р. підприємство було на спрощеній системі оподаткування. З 2018 р. підприємство стало платником податку на прибуток. У 2017 р. було складено акти виконаних робіт, оплата за якими надійде у 2018 р. Як оподатковуються перехідні операції?

Оскільки підприємство з І кварталу 2018 р. перейшло на сплату податку на прибуток, то відповідно об’єкт оподаткування у нього визначається за правилом ст. 137 ПКУ. Зокрема, відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

У бухобліку відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід  визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання. При цьому, згідно з п. 6 П(С)БО 15  перерахований аванс не визнається доходом. 

Отже, оскільки операція з надання послуг відбулася під час перебування такого платника податку на ЄП, а оплата відбулася вже під час перебування на загальній системі, то відповідно сума наданих послуг не потрапить до доходу підприємства як «єдинника», а сума отриманої в наступному році оплати відповідно не вплине на об’єкт оподаткування податком на прибуток у році, коли таке підприємство перейшло на сплату податку на прибуток.

На цей випадок передбачено норму пп. 140.5.12 ПКУ, яка передбачає, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування.

Проте, оскільки така податкова різниця міститься у ІІІ розділі ПКУ, то застосовувати її в обов'язковому порядку повинні лише ті платники податку, які перевищили річний дохід в 20 млн грн, або ті, які прийняли рішення застосовувати податкові різниці за власним бажанням (пп. 134.1.1 ПКУ).

При цьому, річний податковий (звітний) період установлюється в тому числі для платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році (пп. 137.5 ПКУ).

Таким чином, якщо за результатами 2018 року платник податку не перевищив розмір доходу у 20 млн гривень, то застосовувати зазначену різницю не потрібно, відповідно така операція не буде оподатковуватися ані єдиним податком, ані податком на прибуток.

У разі ж якщо підприємство перевищить дохід у 20 млн гривень за 2018 рік, або прийме рішення застосовувати податкові різниці за власним бажанням, то сума перехідних операції збільшить фінансовий результат до оподаткування шляхом відображення її у додатку РІ (рядок 3.1.12). При цьому в бухобліку таке коригування не буде відображатися (оскільки воно впливає лише на податковий облік платника податку). У бухобліку дохід повинен бути відображений у 2017 році на підставі акту наданих послуг.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»