• Посилання скопійовано

Зміна ціни автомобіля після здійснення передоплати за нього

Підприємство придбало авто з передоплатою (09.01, 08.08, 08.09). Розрахунок розміру кожної передоплати здійснювався за формулою, а остаточна ціна на автомобіль визначається з прив’язкою до курсу іноземної валюти при його передачі. Чи правомірно відносити суми таких ПН до ПК? Якою датою постачальник має скласти РК на зміну ціни?

Згідно з пп. 198.3 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів або послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пп. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку, зокрема, з придбанням основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів або послуг, є для покупця таких товарів або послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пп. 201.10 ПКУ).

В той же час, як передбачено пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів чи послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

При цьому, у підкатегорії 101.15 «ЗІР» податківці зазначали, що якщо на дату отримання передоплати постачальником - платником ПДВ була складена податкова накладна, а потім були внесені зміни до умов договору в частині збільшення ціни при незмінному обсязі та покупець здійснив доплату, постачальник повинен на дату доплати скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання передоплати.

Крім того, в ІПК від 26.07.2018 р. №3293/ІПК/08-01-12-01-10 роз’яснюється, що у разі отримання передоплати за послуги, що не мають відокремленої вартості, та подальшого внесення змін до умов договору в частині збільшення ціни або обсягів робіт, РК до ПН складається на передоплату за датою першої події:

  • або доплати за такі послуги;
  • або оформлення акту приймання передачі виконаних обсягів робіт.

Якщо до моменту складання акту приймання-передачі авто сторонами договору коригування ціни відповідно до коливань курсу не здійснювалось (попередня ціна була визначена на дату підписання договору), то вважаємо, що розрахунки коригування до податкових накладних на передоплату постачальник має скласти на дату складання такого акту приймання передачі.

Тобто, за умовами договору, визначена на дату складання такого договору ціна, на дату кожної передоплати не змінюється (хоча розмір кожної передоплати визначається за певною формулою, прописаною у договорі, в якій використовується курс валюти). Тому при складанні ПН на дату передоплати при визначенні «кількості» постачальник виходить із встановленої ціни (на дату укладання договору) та розміру такої передоплати. Отже, сумарно «кількість» ПН на передоплати може і перевищувати одиницю, а після здійснення поставки і фактичної зміни ціни автомобіля складаються РК до ПН на передоплату згідно яких загальна кількість передоплаченого авто буде становити «1».

Виходячи з того, що на момент здійснення передоплати ціна та номенклатура у податкових накладних, складених на дату передоплати відповідала діючій ціні та номенклатурі, то покупець мав право на віднесення сум такого ПДВ до складу свого податкового кредиту.

Зважаючи на те, що при зміні ціни у податкових накладних складених на дату передоплати змінюється і частка передоплаченого авто, що підлягає постачанню, то такий РК складається з причиною коригування 104 «зміна номенклатури».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202519
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.2025115
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202580
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025227
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025115