• Посилання скопійовано

Прощення боргу: коли можна не нараховувати ПЗ з ПДВ?

Підприємство (платник ПДВ) отримало товар, за який постачальник простив заборгованість, а тепер товар є безоплатно отриманим. Чи потрібно покупцю нараховувати ПЗ з ПДВ у періоді прощення боргу?

Вимога щодо нарахування ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ застосовується лише у разі здійснення зазначених у цьому пункті операцій з товарами (послугами), які було придбано (або виготовлено) з ПДВ.

При цьому, податківці неодноразово (наприклад, тут та тут) зазначали, що ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховуються лише у випадку, якщо у платника податку були підстави для формування податкового кредиту при придбанні товарів, послуг та виходячи із суми ПДВ, вказаної у податковій накладній.

Отже, у випадку, коли постачальником податкова накладна на відвантаження продукції не була зареєстрована, та відбувається прощення заборгованості за такий товар, то нараховувати ПЗ з ПДВ покупцю у періоді прощення боргу не потрібно.

Водночас, варто зазначити, що згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

База оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) не може бути нижче ціни придбання таких товарів (послуг).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів (послуг). До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

Якщо заборгованість покупця була прощена до здійснення операції з постачання йому таких товарів, то постачальник фактично здійснює дарування товару, оскільки фактично договірна вартість в цьому випадку дорівнює 0. Відповідно на покупця він складає ПН лише на нульову ціну, а другу ПН він складає як на перевищення бази оподаткування ПДВ над договірною ціною. Як було зазначено вище, якщо покупець ПН не отримує, то і необхідності визнання ПЗ з ПДВ також не виникає.

А ось, якщо постачальник на дату здійснення операції з поставки товару склав на покупця податкову накладну, а після такої операції простив заборгованість покупця за такі товари, то тут вже податківці вимагають нарахування ПЗ з ПДВ покупцем.

Зокрема, тут роз’яснювали, що у разі, якщо при придбанні товарів/послуг покупець сформував податковий кредит (як було зазначено вище, значення має не сам факт включення суми ПДВ до ПК у декларації, а виникнення права на це після реєстрації ПН) на підставі податкової накладної, складеної після 01.07.2015 р. та зареєстрованої в ЄРПН, але оплата за такі товари/послуги не здійснюватиметься, тобто вони фактично отримані покупцем на безоплатній основі, то у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку — покупцю необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами пп. 198.5 ПКУ.

Проте підхід податківців є спірним. Так, з одного боку, у пп. 198.5 ПКУ наведено виключний перелік підстав для нарахування ПЗ з ПДВ, і такої причини як безоплатне отримання товарів не зазначено. Окрім цього не зрозуміло, як в такому випадку зазначати код типу причини у податковій накладній, адже Порядком №1307 не визначено як складати ПН в такому випадку.

Однак, з іншої сторони, у випадку прощення боргу виникає ситуація, коли договірна вартість зменшується до нуля. Тому логіка у такій вимозі податківців все ж таки присутня.

Отже, у разі, якщо прощення боргу відбулося після операції з постачання товарів і постачальником було складено та зареєстровано на покупця ПН, то останній у періоді прощення кредиторської заборгованості, згідно з роз’ясненням податківців, зобов’язаний нарахувати ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

Сторнувати раніше нарахований ПК з ПДВ не потрібно (функцію «сторнування» виконують нараховані ПЗ).

Оскільки форма ПН не передбачає відповідного типу причини ненадання ПН покупцю, то вважаємо, що платник податку в такому випадку може застосовувати, наприклад, тип причини «13», що відповідає нарахування ПЗ з ПДВ як на негосподарське використання таких товарів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202532
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202521
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202541
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569