• Посилання скопійовано

Чи сплачувати сільгосппідприємству рентну плату за воду?

Чи потрібно сільськогосподарському підприємству, яке використовує воду для обприскування полів із свердловини, сплачувати рентну плату за воду?

Згідно з п. 251.1 ПКУ рентна плата складається, зокрема, з:

  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (пп. 251.1.1 ПКУ);
  • рентної плати за спеціальне використання води (пп. 251.1.4 ПКУ).

За загальними правилами, суб'єкти господарювання, які видобувають підземні води, є первинними водокористувачами та платниками обох вищезазначених платежів. 

Правила обчислення рентної плати за користування надрами для видобування прісної підземної води визначено ст. 252 ПКУ.

Від рентної плати за спеціальне використання води звільнені платники єдиного податку IV групи на підставі пп. 5 п. 297.1 ПКУ.

Зокрема, ДФС у Київській області повідомляє, що суб’єкти господарювання – платники єдиного податку IV групи (сільськогосподарські товаровиробники, які є такими за умовами, визначеними ст. 291 ПКУ), звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з рентної плати за спеціальне використання води. Отже, якщо сільгосппідприємство є платником єдиного податку IV групи, то воно не подає звітність та не сплачує рентну плату за спецводокористування.

Податківці також наголошують: фермерські господарства, які провадять госпдіяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування, не є платниками рентної плати за користування надрами, незалежно від того, на якій системі  оподаткування вони перебувають: загальній чи спрощеній. Це встановлено п. 252.1.4  ПКУ.

На відміну від фермерів, інші сільгосппідприємства повинні сплачувати рентну плату за користування надрами, якщо вони видобувають воду. Це правило діє вже незалежно від того, чи перебувають вони на IV групі платників ЄП, чи ні, адже «єдинники» не звільнені від рентної плати за користування надрами.

Отже, маємо такі висновки:

  1. платники єдиного податку IV групи звільнені від рентної плати за спецводокористування, але не звільнені від сплати ренти за користування надрами;
  2. фермерські господарства, які видобувають підземні води, звільнені від рентної плати за користування надрами, але не звільнені від ренти за спецводокористування;
  3. якщо фермерське господарство є плаником єдиного податку IV групи, то воно звільнене від обох рентних платежів;
  4. усі інші платники податків сплачують  рентні платежі на загальних підставах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Безвідсоткова поворотна фінансова допомога: оподаткування при її поверненні фізособі
    Працівник підприємства надає безвідсоткову поворотну фінансову допомогу приватному підприємству. Кошти зараховано 10.04.2024 р. Договір діє до 10.05.2025 р. Повернення може бути достроковим. Підприємство-отримувач є платником податку на прибуток. Які нюанси оподаткування?
    24.04.2024477
  • Податок на доходи нерезидента з транспортно-експедиторських послуг
    ТОВ виплачує доходи експедитору - нерезиденту за договором транспортної експедиції. В акті наданих послуг окремо зазначені послуги з морського, тентового перевезення, розвантаження, оформлення документів тощо, які експедитор оплачує третім залученим особам, і окремо вартість послуг експедиторського обслуговування. Чи оподатковуються такі доходи за актом податком на доходи нерезидентів?
    24.04.202417
  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202457
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202435
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202419