• Посилання скопійовано

Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування

Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?

Справа в тому, що сам термін «нецільова благодійна допомога» зустрічається лише в ПКУ, а саме в пп. 170.7 ПКУ. В ПКУ навіть немає окремого визначення цього терміну. Відомо лише, що: 

  • для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову;
  • цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

Тобто, ПКУ не встановлює обмежень щодо суми надання нецільової благодійної допомоги. Він лише встановлює, у якому розмірі така допомога буде звільнена від оподаткування ПДФО та ВЗ. 

 

Неоподаткована сума нецільової благодійної допомоги

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь фізособи протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року. Звертаємо увагу, що у цьому підпункті йдеться тільки про платника ПДФО – будь-яку фізособу.

Зокрема, неоподаткована сума нецільової благодійної допомоги становила: у 2022 році – 3470,00 грн, у 2023 році – 3760,00 грн. У 2024 році вона становить 4240,00 гривень. 

Зверніть увагу, що для визначення такої суми не має значення, чи перебуває фізособа у трудових відносинах із підприємством, що надає допомогу. Встановлено лише таку-от пільгу: скільки може одне підприємство надати неоподаткованої нецільової допомоги одній фізособі. 

Але, це означає, що фізособа може отримати цю допомогу і в декількох місяцях, і без утримання податковими агентами ПДФО та ВЗ! Ось для цього придумано спеціальне правило.

У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника - фізичної чи юридичної особи платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її неоподаткований розмір.

А підприємства, які надають таку нецільову допомогу, своєю чергою, зазначають її суми (незалежно від розміру) в додатку 4ДФ до об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ. 

Приклад: Фізособа отримує нецільову благодійну допомогу від трьох підприємств. На одному з них вона працює за трудовим договором, на інших ні. В усіх випадках сума НБД становить 2000 грн. Таким чином, для кожного податкового агента сума допомоги не перевищує граничний розмір неоподаткованої нецільової благодійної допомоги у 2024 році - 4240 грн. Проте, для фізособи загальна річна сума перевищує цей розмір – 6000 грн. Тому податкові агенти з доходу ПДФО та ВЗ не утримують, хоча і відображають надану допомогу в додатку 4ДФ. Але сама фізособа теж має про цю допомогу відзвітувати – подати у 2025 році декларацію про майновий стан та доходи за 2024 рік, у якій нарахувати собі до сплати ПДФО (6000 – 4240) х 18% = 316,80 грн. і ВЗ (6000 – 4240) х 1,5% = 26,40 грн. 

А як показати таку допомогу в 4ДФ? Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний неоподаткований розмір, відображається у додатку 4ДФ за ознакою доходу «169». Тобто, показуємо одним рядком, незалежно від того, буде нараховано ПДФО та ВЗ на частину такої суми, чи ні. 

 

А що з податком на прибуток?

Відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ надання безповоротної фінансової допомоги іншій особі призводить до збільшення фінрезультату до оподаткування, однак, не в усіх випадках. Докладніше про це читайте тут.

Одним з виключень з такого обов’язку є надання таких активів фізособам, які є платниками ПДФО. Отже, як роз’яснювали податківці, при визначенні об’єкта оподаткування з податку на прибуток платник не повинен збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги:

  • звичайній фізособі;
  • фізособі - підприємцю на загальній системі оподаткування.

Таке звільнення запроваджено після того, як ставки ПДФО та податку на прибуток стали однаковими – 18%. Внаслідок цього допомога оподатковується тільки один раз у отримувача – платника ПДФО. 

Податківці звертають увагу не те, що якщо підприємство, яке застосовує податкові різниці, перераховує безповоротну фінансову допомогу підприємцю зі сплатою єдиного податку, воно зобов’язано збільшити фінрезультат до оподаткування на суму допомоги. Про це ми повідомляли тут. І в цьому є логіка – адже ставка ЄП менше, ніж ставка податку на прибуток, та й отримувач не є ані платником податку на прибуток, ані платником ПДФО.

Підприємство, яке не коригує фінрезультат, не бере до уваги пп. 140.5.10 ПКУ та не збільшує фінрезультат.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    Сьогодні 15:115
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    Сьогодні 13:279
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    Сьогодні 12:1310
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202417
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202428