• Посилання скопійовано

Облікова політика підприємства: чи можна перезатверджувати щороку?

Чи слід облікову політику перезатверджувати щороку та чи можна змінювати облікову політику всередині фінансового року?

Облікова політика є постійно діючим документом і щорічному перезатвердженню не підлягає. Адже, згідно зі ст. 4 Закону про бухоблік, постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики належить до принципів бухобліку.

Це принцип послідовності, відповідно до якого облікова політика може змінюватися лише у виняткових випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.

Для складання фінзвітності потрібно, щоб усі однакові операції відображалися в обліку одноманітно. Наприклад, доходи від оренди слід весь рік обліковувати на однаковому субрахунку, для того щоб вони потрапили до однієї статті фінзвітності — чи доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), якщо оренда є основним видом діяльності, чи до інших операційних доходів, якщо оренда не є основним видом діяльності.

Тому, як правило, не прийнято змінювати облікову політику всередині року.

Зміна облікової політики

Згідно з п. 9 П(С)БО 6, облікова політика може змінюватися, тільки якщо змінюються статутні вимоги, вимоги Мінфіну або якщо зміни забезпечать достовірне відображення подій чи операцій у фінансовій звітності підприємства. А пункт 10 цього П(С)БО передбачає, що облікова політика застосовується щодо подій та операцій із моменту їх виникнення. Водночас, як було наведено вище, Закон про бухоблік і національні стандарти вимагають висвітлення інформації про зміни облікової політики у фінзвітності.

Тож, якщо виникає нагальна потреба переглянути облікову політику щодо обліку окремих операцій всередині року, на нашу думку, доцільно відобразити в обліку аналогічні операції, що мали місце до моменту зміни облікової політики, відповідно до нових підходів (згідно з новою політикою), тобто відповідні операції з початку року слід «перепровести». Принаймні всі операції за рік мають відображатись у звітності однаково.

Окрім того, з урахуванням п. 12 П(С)БО 6, відповідна порівнянна інформація повинна розкриватися в фінзвітності повторно, тобто з урахуванням нової облікової політики. Це означає, наприклад, що в разі коли доходи від оренди в 2015 році відображалися в складі інших операційних доходів (рядок 2120), а в 2016 році відображені у складі доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (рядок 2000), то в графі 4 звіту про фінансові результати (за попередній рік) у річній фінзвітності за 2016 р. доходи від оренди за попередній рік слід також показувати у рядку 2000 як доходи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202416
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202435
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202434
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133