Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Облікова політика підприємства: чи можна перезатверджувати щороку?

Чи слід облікову політику перезатверджувати щороку та чи можна змінювати облікову політику всередині фінансового року?

Облікова політика є постійно діючим документом і щорічному перезатвердженню не підлягає. Адже, згідно зі ст. 4 Закону про бухоблік, постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики належить до принципів бухобліку.

Це принцип послідовності, відповідно до якого облікова політика може змінюватися лише у виняткових випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.

Для складання фінзвітності потрібно, щоб усі однакові операції відображалися в обліку одноманітно. Наприклад, доходи від оренди слід весь рік обліковувати на однаковому субрахунку, для того щоб вони потрапили до однієї статті фінзвітності — чи доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), якщо оренда є основним видом діяльності, чи до інших операційних доходів, якщо оренда не є основним видом діяльності.

Тому, як правило, не прийнято змінювати облікову політику всередині року.

Зміна облікової політики

Згідно з п. 9 П(С)БО 6, облікова політика може змінюватися, тільки якщо змінюються статутні вимоги, вимоги Мінфіну або якщо зміни забезпечать достовірне відображення подій чи операцій у фінансовій звітності підприємства. А пункт 10 цього П(С)БО передбачає, що облікова політика застосовується щодо подій та операцій із моменту їх виникнення. Водночас, як було наведено вище, Закон про бухоблік і національні стандарти вимагають висвітлення інформації про зміни облікової політики у фінзвітності.

Тож, якщо виникає нагальна потреба переглянути облікову політику щодо обліку окремих операцій всередині року, на нашу думку, доцільно відобразити в обліку аналогічні операції, що мали місце до моменту зміни облікової політики, відповідно до нових підходів (згідно з новою політикою), тобто відповідні операції з початку року слід «перепровести». Принаймні всі операції за рік мають відображатись у звітності однаково.

Окрім того, з урахуванням п. 12 П(С)БО 6, відповідна порівнянна інформація повинна розкриватися в фінзвітності повторно, тобто з урахуванням нової облікової політики. Це означає, наприклад, що в разі коли доходи від оренди в 2015 році відображалися в складі інших операційних доходів (рядок 2120), а в 2016 році відображені у складі доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (рядок 2000), то в графі 4 звіту про фінансові результати (за попередній рік) у річній фінзвітності за 2016 р. доходи від оренди за попередній рік слід також показувати у рядку 2000 як доходи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Облік , Консультації

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі