Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Зарахування коштів в погашення ПФД витрачених на придбання продукції

Засновнику надано безвідсоткову ПФД. Засновник використав частину готівки для розрахунку з постачальником продукції, сплачував як готівкою, так і через термінал. Підтвердні документи надано в бухгалтерію (чеки банкомата, квитанції прибуткових ордерів), складено авансовий звіт. Чи можна такі кошти зарахувати в погашення ПФД?

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Згідно з п. 1 ст. 1046 ЦКУ визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

При цьому договір позики вважається укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Договір позики укладається у письмовій формі, якщо позикодавцем є юрособа (ст. 1047 ЦКУ).

Тобто, одна сторона – підприємство може надавати кошти другій стороні: працівнику, засновнику чи іншій фізичній особі.

Зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (п. 1 ст. 601 ЦКУ).

Після закінчення строку дії договору позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду і такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та у порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 1049 ЦКУ).

Згідно з ч. 3 ст. 1049 ЦКУ позика вважається повернутою у момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

З наведеного випливає, що у договорі позики має бути чітко визначено, що саме позикодавець передає позичальнику. I власне, якщо за договором позики позичальник отримує кошти, то і повернути позикодавцю він повинен саме кошти, а не замінювати їх продукцією. Отже, додатком до договору не можна замінити грошову заборгованість товарною. I взагалі у договорі грошової позики не варто зазначати, що є можливість заміни грошової заборгованості товарною.

Тож повернення поворотної фінансової допомоги має відбуватися у грошовій формі. Тому, вважаємо, що у випадку зазначеному у питанні, де підприємство хоче зарахувати в погашення безвідсоткової ПФД кошти, які повертає засновнику за придбану ним продукцію у постачальника - можлива, оскільки здійснюватиметься в грошовій формі.

Тобто, у підпримства буде наступна послідовність операцій:

1. видача засновнику безвідсоткової ПФД;

2. оприбуткування придбаної засновником продукції у постачальника;

3. нарахування коштів, які належить повернути засновнику за придбану продукцію та проведення взаємозаліку погашення ПФД цими коштами. Або як варіант, повернути засновнику витрачені ним кошти за придбану продукціїю для підприємства, які він, в подальшому, внесене на поточний рахунок підприємства з призначенням платежу “повернення (часткове повернення) безвідсоткової ПФД”.

 ***

Також читайте:

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое
Теги:
Материальная помощь , Финансовая помощь

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме