Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Які наслідки неповернення ПФД у обох сторін договору?

Є договір про надання ПФД між юрособами на загальних системах оподаткування. 24.09.2020 р. надавач ПФД надав допомогу отримувачу строком до 09.10.2020 р. ЇЇ досі не повернули, і невідомо чи її повертатимуть взагалі. Коли для надавача така допомога вважатиметься витратами? І коли для отримувача це буде дохід?

Як доходи, так і витрати у сторін договору про надання поворотної фінансової допомоги в даному випадку виникають одночасно – в момент спливу строку позовної давності щодо такої ПФД.

 

Коли ПФД може стати доходом?

Лише у той момент, коли сума отриманої ПФД стане безнадійною заборгованістю і буде списана на доходи (Дт 685 Кт 717), вона збільшить фінрезультат підприємства, в тому числі і з метою оподаткування.

Отримана ПФД є кредиторською заборгованістю, або зобов’язанням, яке підлягає погашенню. Відповідно до п. 5 П(С)БО 11, якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Зокрема, ПФД не підлягає погашенню у випадках, коли спливає строк позовної давності щодо її витребування або якщо кредитор (надавач ПФД) простить цю заборгованість підприємству-отримувачу. Прощення кредитором або списання безнадійної заборгованості з ПФД призведе до виникнення доходу у підприємства – отримувача (Дт 685 Кт 717).

Цей дохід збільшить оподатковуваний фінрезультат у тому періоді, коли дохід буде визнаний.

Проте перш ніж прийняти рішення про те, що сума ПФД стала безнадійною заборгованістю,  потрібно врахувати важливий момент:  якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право кредитора підлягає захисту (п. 5 ст. 267 ЦКУ). Тому потрібно уважно вивчити обставини надання ПФД та умови договору, щоб впевнитися у тому, чи сплив строк позовної двавності для витребування заборговності отримувача ПФД, чи ні. Рішення про  списання заборгованості має затвердити керівник, частіше за все воно оформлюється наказом.

Для уникнення податкових ризиків дохід від списання безнадійної кредиторської заборгованості визнається в тому звітному періоді (рік або квартал), коли вона стала безнадійною. Незалежно від того, чи коригує підприємство прибуток на податкові різниці, списання безнадійної кредиторської заборгованості збільшує фінрезультат з метою оподаткування.

 

Як визначається позовна давність?

Загальний строк позовної давності становить 3 роки – ст. 257 ЦКУ. Початок перебігу позовної давності врегульовано ст. 261 ЦКУ. Зокрема, за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання, а за зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку. Таким чином, продовження терміну дії договору ПФД не впливає на початок перебігу позовної давності, для цього потрібно переносити строк погашення самої ПФД, визначений у договорі.

Випадки зупинення та переривання строку позовної давності визначені у ст. 263 та ст. 264 ЦКУ.  Зокрема, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку (ч. 1 ст. 264 ЦКУ). Це може бути підписання акта звірки між сторонами договору, повернення частини суми ПФД тощо. Продовження строку дії самого договору не впливає на перебіг строку позовної давності, якщо при цьому не змінено строк погашення ПФД. Крім продовження дії самого договору, потрібно перенести строк погашення ПФД – тоді позовна давність буде рахуватися вже з нового строку погашення ПФД. Таким чином можна впливати на початок перебігу позовної давності, а отже, і на дату, коли заборгованість з ПФД може стати безнадійною і підлягатиме включенню у доходи.

Більш докладно про позовну давність ми писали у ДК № 19/2018 та № 23/2018.

Висновок: поки не сплив строк позовної давності за отриманими сумами ПФД (при цьому не має значення, від кого вони отримані), кредиторська заборгованість з ПФД не впливає на доходи отримувача. ПФД стає доходом лише у випадку її прощення кредитором або коли зі спливом позовної давностиі вона стане безнадійною.

У той самий момент, коли у отримувача ПФД виникає дохід, у надавача ПФД виникають витрати на суму ПФД, яка вже не буде повернута: Дт 944 Кт 377. Коригування фінрезультату в даному випадку, коли отримувач є платником податку на прибуток за загальною ставкою, не проводиться (див. пп. 140.5.10 ПКУ).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Егорова Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое
Теги:
Доходы , Договор , Финансовая помощь

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме