Главная Все консультации Право и ответственность Ответственность, санкции и штрафы

Відповідальність за неоплату Е-лікарняного, якщо працівник цей час відпрацював

Працівник у вихідний день звернувся до лікаря, на підставі чого був створений Е-лікарняний. Роботодавця про це не повідомив і продовжував працювати. Роботодавець повністю оплатив відпрацьований час та відобразив в об’єднаній звітності. Чи передбачена відповідальність роботодавця за те, що Е-лікарняний не сплачено?

Відповідно до ст. 30 Закону №1105, матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання страхового випадківу (ч. 1 ст. 22 Закону №1105).

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону про оплату праці, працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Отже, із зазначеного видно, що законодавством не передбачено можливості виходу на роботу під час тимчасової непрацездатності. Як і не передбачено одночасної виплати заробітної плати та допомоги по тимчасовій непрацездатності за один і той самий період, тому працівник, за дні, відпрацьовані під час тимчасової непрацездатності може отримати або заробітну плату, або допомогу з тимчасової непрацездатності.

Про це також зазначалося у листі Мінсоцполітики від 09.08.2018 р. №174/0/148-18.

Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності є компенсацією втраченого заробітку за час лікарняного, а працівник не попередив роботодавця про відкриття Е-лікарняного та ходив на роботу, то йому мала виплатитися лише зарплата згідно з табелем робочого часу.

Тож, у ситуації, що сталася, комісія (уповноважений) із соціального страхування по підприємству може прийняти рішення, що це є порушенням режиму та відмовити в призначенні такої допомоги.

Крім того, враховуючи те, що працівник не скористався своїм правом перебувати вдома на лікарняному, цей час відпрацював, працівник може написати заяву, у якій пояснить, чому не перебував на лікарняному, скажімо, наприклад, "звернувся до лікаря через погане самопочуття за консультацією та вийшов на роботу, бо не знав про відкриття Е-лікарняного".

Законодавством передбачено відповідальність як роботодавців, так і застрахованих осіб про порушення законодавства про оплату праці та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема, порядку використання страхових коштів та незаконне їх одержання.

Якщо в подальшому, при перевірці спеціалістами ФСС буде виявлено, що в період тимчасової непрацездатності працівник виходив на роботу (що буде видно в табелі обліку робочого часу), то ви повинні будете повернути фінансування за весь період тимчасової непрацездатності із штрафом 50% такої суми (ч. 6 ст. 15 Закону №1105).

Тож, коли роботодавець не подасть заяву-розрахунок за даним Е-лікарняним, оскільки вже виплачено заплату, то йому вищезазначений штраф не загрожує.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 64 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право и ответственность / Ответственность, санкции и штрафы
Теги:
Ответственность , Электронный документ , Больничные

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме