Главная Все консультации Труд и социальная защита ЕСВ, социальная защита

Надання додаткової соціальної відпустки на дітей

Працівниця прийнята на роботу до ФОПа 01.11.2018 року та працює до цього часу. Вона розлучена та має двох дітей - близнюків (дата народження - 27.05.2004 р.). Правом на додаткову відпустку на дітей не користувалася. Чи має вона право скористатися цією відпусткою (компенсація) та скільки днів за весь період роботи у ФОПа їй належить?

Статтею 19 Закону про відпустки передбачено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи A I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи A I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи A I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).

Отже, граничний вік дитини, який враховується при визначенні права працівниці на додаткову відпустку на дітей становить 15 років. При цьому надання такої відпустки прив’язане саме до календарного року. Тож додаткова відпустка на дітей має надаватися в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та часу народження дитини, до чи після.

Таким чином, працівниця має право на додаткову відпустку на дітей за рік, в якому діти досягають граничного віку, тобто 15 років, а починаючи з року, наступного за роком, у якому діти досягли граничного віку, працівник втрачає право на отримання такої відпустки.

Нагадаємо, що законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей. Тому, якщо працівник з якихось причин не скористався цим правом і не використав цю відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, а у разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі не використані дні відпустки, згідно із ст. 24 Закону про відпустки. Додаткова відпустка на дітей/компенсація розраховується за правилами розрахунку щорічної відпустки/компенсації за невикористану щорічну відпустку.

Виходячи із запитання, дітям-близнюкам працівниці 27 травня 2021 року виповниться 17 років. А право на додаткову соціальну відпустку вона мала допоки дітям не виповниться 15 років. Враховуючи, що працівниця прийнята на роботу до ФОПа 01.11.2018 року, яким на той момент було 14 років та у 2019 році - дятям виповнилося 15 років, то працівниця мала право на додаткову відпустку на дітей за ці два роки, а з 2020 року таке право вона втратила, бо минув граничний вік. 

Тобто, працівниця має право на 20 календарних днів додаткової соціальної відпустки (по 10 к.д. за 2018 та 2019 роки), але за умови, що у 2018 році така працівниця не скористалася правом на таку відпустку чи її компенсацію за попереднім місцем роботи. Якщо працівниця скористалася у 2018 році правом на відпустку за попереднім місцем роботи, то права у 2018 році за новим місцем роботи у неї немає. Вона матиме право лише на 10 к.д. відпустки за 2019 рік.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / ЕСВ, социальная защита
Теги:
Отпуска , Трудовые отношения

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 1

Новости по теме

Консультации по теме