• Посилання скопійовано

Імпорт за договором комісії: хто коригує фінрезультат за пп. 140.5.4 ПКУ?

Підприємство-комісіонер планує укласти договір комісії з резидентом-комітентом на імпорт обладнання. Організаційно-правову форму нерезидента включено до Переліку КМУ №480. Хто в даному випадку має коригувати фінрезультат за пп. 140.5.4 ПКУ?

Відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, придбаних у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку КМУ №480, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (пп. 1 ст. 1011 ЦКУ). 

Разом з цим, пп. 1 ст. 1018 ЦКУ передбачено, що майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента. Тобто в обліку комісіонер відображає отримане від нерезидента майно на позабалансовому рахунку 025 з подальшою передачею його комітенту.

Таким чином вважаємо, що оскільки право власності на придбане обладнання комісіонер не отримує, то коригувати фінрезультат за пп. 140.5.4 ПКУ має саме комітент – який фактично і придбаває товари у нерезидента (саме до комітента переходить право власності на товар від нерезидента). Комісіонер в даному випадку не є покупцем цих товарів, а надає посередницькі послуги, за що і отримує відповідну платню. Саме ж обладнання у комісіонера знаходиться на зберіганні.

При цьому, комітент може уникнути обов’язку коригування фінрезультату, якщо ціна придбання обладнання не  перевищує їх ціну, визначену за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ. Якщо ж ціна придбання перевищує визначену за принципом «витягнутої руки» ціну, то коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір такої різниці.

Отже, у комісіонера, незалежно від того, чи застосовує він коригування фінрезультату, чи ні, податкові різниці за даної операції не виникають – вона впливає на фінрезультат виключно за правилами бухгалтерського обліку (згідно з п. 6.2 П(С)БО 15 до доходу потрапить лише сума комісійної винагороди).

А от «високодохідний» комітент, який застосовує податкові коригування, має збільшити фінрезультат за пп. 140.5.4 ПКУ (у разі перевищення ціни придбання над ціною визначеною за принципом «витягнутої руки»).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024410
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202494
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202465
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202463
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024191