• Посилання скопійовано

Бухгалтерські послуги для фізособи - підприємця: як оформити співпрацю з бухгалтером?

Для ведення обліку підприємницької діяльності фізособа - підприємець потребує бухгалтерські послуги. Як фізособа - підприємець може оформити співпрацю з бухгалтером?

Відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік бухоблік   -  це процес   виявлення,   вимірювання, реєстрації,  накопичення,  узагальнення,  зберігання та  передачі інформації  про  діяльність  підприємства  зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Згідно зі ст. 2 Закону про бухоблік  цей Закон поширюється на всіх юросіб,  створених відповідно   до   законодавства   України,   незалежно   від    їх організаційно-правових   форм   і   форм власності,  а  також  на представництва іноземних суб'єктів госпдіяльності,  які зобов'язані  вести бухоблік та подавати фінзвітність згідно з законодавством.

Таким чином, держава не покладає на ФОП обов'язку ведення бухобліку. Відповідно, на ФОП не поширюються вимоги щодо організації бухобліку – ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік.

Тож якщо ФОП вважає, що йому потрібні послуги бухгалтера для ведення внутрішнього або управлінського обліку, а також для складання податкової звітності, він може користуватись такими послугами на умовах трудового договору з бухгалтером або цивільно-правового договору. Все залежить від організації та специфіки співпраці ФОП та бухгалтера.

Оподаткування виплати зарплати за трудовим договором ведеться на загальних підставах – із зарплати утримується ПДФО за ставкою 18%, військовий збір за ставкою 1,5% та нараховується ЄСВ за ставкою 22%. ФОП є податковим агентом для такого бухгалтера. Можливе застосування податкової пільги згідно з ст. 169 ПКУ, якщо бухгалтер має право на пільгу. Бухгалтер як найманий працівник має право на відпустку та на оплату листків непрацездатності. Виплачувати зарплату бухгалтеру потрібно не рідше ніж двічі на місяць. Бухгалтер може працювати у ФОПа як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Цивільно-правовий договір (ЦПД) можна укласти з бухгалтером, який теж може бути зареєстрований як ФОП, або який може не бути ФОПом.

ЦПД з бухгалтером, який зареєстрований як ФОП та укладає цей договір в рамках своєї підприємницької діяльності, не спричиняє податкових наслідків для ФОП, що потребує його послуг. Свої податки (ПДФО або єдиний податок, а також ЄСВ за себе) бухгалтер-ФОП буде платити за себе сам. ФОП – отримувач бухпослуг не є податковим агентом ФОП-бухгалтера. 

ЦПД з бухгалтером, який не зареєстрований як ФОП або зареєстрований, але укладає такий договір поза рамками своєї підприємницької діяльності (наприклад, якщо підприємницька діяльність бухгалтера ведеться не в сфері бухобліку, а в іншій), оподатковується практично так само, як і зарплата – 18% ПДФО, 1,5% військового збору, 22% ЄСВ. При цьому бухгалтер не має права на податкову пільгу з ПДФО, відпустки, оплачувані лікарняні, а винагорода виплачується у строки, встановлені сторонами у договорі (тобто не обов'язково дотримуватись строків виплати, встановлені КЗпП).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449