• Посилання скопійовано

Залишок невикористаного резерву майбутніх витрат: як виправити помилку?

У 2017 році нараховано резерв забезпечення майбутніх витрат на аудит. На кінець року залишилось невикористаними 40 тис. грн, який не було списано. У 2020 році нараховано такий самий резерв (за мінусом 40 тис.) і понесено відповідні витрати. Чи можна було не списувати залишок резерву у 2017 році? Як виправити помилку?

Бухгалтерський облік

Згідно з п. 17 П(с)БО 11 залишок забезпечення переглядається на кожну дату балансу та, у разі потреби, коригується (збільшується або зменшується). У разі відсутності ймовірності вибуття активів для погашення майбутніх зобов'язань сума такого забезпечення підлягає сторнуванню. Разом з цим і п. 5 П(с)БО 11 встановлено, якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Крім того п. 7 Розділу І Положення №879 передбачено обов’язок проведення суцільної інвентаризації перед складанням річної фінансової звітності. Річна інвентаризація у частині невикористаних забезпечень проводиться до дати балансу перед складанням річної фінансової звітності в період двох місяців.

Отже, невикористаний залишок нарахованого резерву (забезпечення) в кінці року не може залишатись, а має бути сторновано в ході проведення річної суцільної інвентаризації перед складанням фінзвітності.

Тому, тут має місце помилка минулого періоду. Зважаючи на те, що така помилка вплинула на фінрезультат, то виправляти її слід у періоді виявлення шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (збитку) записом Дт 474 Кт 44.

 

Податок на прибуток

Пунктом 139.1 ПКУ встановлено коригування фінрезультату що стосуються забезпечень для відшкодування наступних (майбутніх) витрат.

Фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат на створення забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату єдиного соціального внеску, що нараховується на такі виплати) відповідно до НПБО або МСФЗ.

Фінрезультат до оподаткування зменшується:

  • на суму використання створених забезпечень (резервів) витрат (крім забезпечення (резерву) витрат на оплату відпусток працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату ЄСВ, що нараховується на такі виплати), сформованого відповідно до НПБО або МСФЗ;
  • на суму коригування (зменшення) забезпечень (резервів) для відшкодування наступних (майбутніх) витрат (крім забезпечення (резерву) на відпустки працівникам, інших виплат, пов’язаних з оплатою праці, та витрат на сплату ЄСВ, що нараховується на такі виплати), на яку збільшився фінрезультат до оподаткування відповідно до НПБО або МСФЗ.

При цьому, на відміну від бухгалтерського обліку в податковому слід уточнити показники декларації з податку на прибуток за відповідний минулий період. У такій уточнюючій декларації слід вказати правильні показники, зокрема, рядка 03 РІ Декларації та рядка 2.2.1 додатку РІ. Тобто у Декларації за 2017 рік фінрезультат має бути зменшено на всю суму нарахованого резерву – як на суму його використання, так і на залишок резерву на кінець року, який має бути списано.

Крім цього, у 2020 році має бути відображено у додатку РІ р. 2.1.1 та р. 2.2.1 - 200 тис. грн. Тому за відповідні періоди 2020 року також необхідно подати уточнюючу Декларацію. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410